Vlada Narodne Republike Kine odobrila je Srbiji povlašćeni kredit od 340 miliona dolara namenjenih realizaciji paketa projekata prve faze u Privrednom društvu „Termoelektrane i kopovi Kostolac“, kako je 11. jula prvi objavio zamenik premijera Ivica Dačić, prilikom susreta sa članom Stalnog komiteta Politbiroa CK Komunističke partije Kine i sekretarom Komisije za disciplinu i nadzor Kine, He Guoćijangom.


„He Guoćijang je u svojstvu zvaničnog predstavnika kineske vlade saopštio da je Kina odobrila takozvani povlašćeni kredit za izgradnju termoelektrane Kostolac od 340 miliona dolara“, rekao je Dačić. On je ocenio da su ekonomski odnosi Kine i Srbije u poslednje vreme u konstantnom usponu i izrazio očekivanje da će kineske kompanije ulagati kako u infrastrukturu, tako i u privatizaciju i izgradnju novih industrijskih pogona.

Dačić je rekao da je uspešna ekonomska saradnja dokaz daljeg razvoja odnosa dve zemlje i da Kina u ovom delu sveta nema boljeg prijatelja od Srbije. Predstavnici kineske kompanije „CMEC“ učestvovali su u višednevnim razgovorima sa prvim ljudima Elektroprivrede Srbije, generalnim direktorom Dragomirom Markovićem, predsednikom UO EPS-a Acom Markovićem i direktorom PD „TE-KO Kostolac“, Draganom Jovanovićem, o konkretnim elementima procesa realizacije ovih velikih planova od značaja za Srbiju, ali i ceo region.

Predstavnici kineske delegacije su istakli da su otvoreni za dogovore i zainteresovani za izgradnju, ali i istakli da će teško biti odobreni krediti po povoljnim uslovima kao što je kredit za revitalizaciju TE Kostolac.

– Vrlo mi je milo što smo dočekali ovaj trenutak i što smo postigli naš cilj, posle dve godine vrlo teškog rada. Na ovom poslu smo počeli da radimo pre dve godine i to u vreme početka velike svetske finansijske krize. U to vreme bilo je lakše dobiti finansijska sredstva jer su kamatne stope pale i pošto nije bilo velikih privrednih aktivnosti. Danas su se okolnosti promenile, mnoge vlade preduzimaju vrlo oštre finansijske mere, monetarne politike i nije jednostavno obezbediti finansiranje. U takvim okolnostima, odobrenje koje je dala kineska Vlada za kredit od 300 miliona dolara Kostolcu nije bilo lako postići. Ovo je rezultat velikog napora koji su i EPS i PD „TE- KO Kostolac“ uložili, kao i CMEK, Mi smo u međuvremenu ostvarili zaista jako dobru saradnju i imali vrlo dobru koordinaciju, koja je omogućila da se postigne ovakav rezultat. Ovo istovremeno predstavlja i izraz napora koji su učinile dve vlade da se ostavri ovaj cilj. Srpska Vlada je dala veliku podršku realizaciji ovog projekta, takođe, i kineska. Uprkos činjenici da u Kini imamo rastuću inflacija i da kineskaVlada preduzima oštre monetarne mere, ipak je odobren ovakav zajam. To je dokaz postojanja jako dobrih političkih odnosa naše dve zemlje, kao i između naroda Kine i Srbije. Verujemo da će ovaj projekat dodatno produbiti našu saradnju i za budući period. Ovo je samo početak teškog rada koji nas očekuje, jer sledeće je da dve kompanije obave još dosta posla kako bi počela realizacija projekta i prava gradnja. Posle dve godine saradnje sa EPS-om i Kostolcem mi smo potpuno uvereni da ćemo uspešno nastaviti saradnju i uspešno realizovati ceo projekat, kazao je Jin Chunsheng, potpredsednik kineske kompanije „CMEC“.

Dragomir Marković, generalni direktor EPS-a ističe da je značaj ovog kineskog aranžmana veliki, pre svega za PD „TE- KO Kostolac“ kojem je Kina i odobrila 344 miliona dolara.

– Sa tim kreditom PD „TE- KO Kostolac“ će uraditi dve velike revitalizacije blokova u Termoelektrani u Drmnu, kao i jedan veliki ekološki projekat odsumporavanja. Inače, TE „Kostolac B“ je zapravo u prvom prioritetu EPS- a za takav ekološki projekat, pošto ugalj iz Kostolca ima veliki procenat sumpora, a benefite tog projekta najviše će osetiti upravo građani Kostolca i Požarevca. Dakle, to su lokalne mere zaštite životne sredine, pošto sumpor zagađuje lokalno, tako da je to drugi najveći deo aktuelnog kineskog projekta. Takođe će biti urađena železnička infrastruktura koja je potrebna i za odsumporavanje, kao i prevoz uglja sa Površinskog kopa „Drmno“ u Termoelektranu „Morava“ u Svilajncu, potom, uz taj projekat planirani su i neki lokalni putevi, a eventualno i izgradnja pristaništa za brodove. Očigledno je da u Kostolcu sinergija daje rezultate, govoreći o objedinjavanju proizvodnje električne energije i uglja. Mada, mislim da je još značajnije što je Kostolac najzad došao do kvalitetnog menadžmenta, koji rukovodi svim procesima, a, pre svega, osnovnom delatnošću Kostolca. Mi smo u EPS-u veoma zadovoljni, jer je Kostolac zaista postao pouzdan proizvođač i oslonac elektroprivrednog sistema u Srbiji, istakao je Marković.

– Danas je visoka kineska državna delegacija obavestila zvaničnike Srbije da je država Kina dala saglasnost na davanje državnog kredita Srbiji. To je kredit pod povlašćenim uslovima koji se daju u međudržavnim odnosima, tako da smo danas dobili potvdu posla kojim se intenzivno bavimo dve godine. U pitanju je ukupni paket projekata budućeg razvoja PD „TE-KO Kostolac“, današnja odluka se odnosi na prvu fazu projekata – revitalizacije blokova „B 1“ i „B 2“, izgradnja kompletnog postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova na Termoelektrani „Kostolac B“, i infrastrukturni poslovi na izgradnji železnice i uređenja pristaništa na Dunavu. Ja se duboko nadam i svi u EPS-u verujemo u to da je ovo uvod u kompletan projekat, koji, u drugoj fazi, obuhvata proširenje proizvodnje kopa „Drmno“ na 12 miliona tona godišnje, što je i preduslov za buduću izgradnju novog bloka, koji je takođe u tom paketu projekata druge faze, napominje Dragan Jovanović, direktor PD TE-KO Kostolac.

– PD „TE-KO Kostolac“ u ovom trenutku može da oseća izvesno zadovoljstvo, jer jedan veliki posao i veliki napor je blizu rezultiranja uspehom, što je dan kada ugovor o kreditu bude bio i potpisan. Do tad nas čeka još dosta posla na usaglašavanju ekonomskih, komercijalnih i finansijskih elemenata sa kineskom državnom bankom. Nadamo se da krajem avgusta obavimo i potpisivanje. Mi smo predugovor koji smo potpisali i pojedinačne projekte iz ove prve faze podelili u odnosu 53-47, tako da je većinsko učešće kineske komponente, jer je to zemlja koja daje kredit, a ostatak ukupnih finansijskih sredstava Srbija će investirati na svom području, u svojoj mašinogradnji ili nabavljati delove i opremu sa evropskog tržišta. U svakom slučaju, iz tog kolača, veliki deo će pripasti domaćoj mašinogradnji. Pregovori ni jednog momenta nisu prestajali. To je veliki, težak i delikatan posao, ali ne toliko vidljiv. Sve do njegove realizacije taj se rad sabira u knjigama dokumenata, poput fizibiliti studije, projekti, tehno- ekonomske analize i slično. Preferencijalni kredit je aranžman koji je još 2008. godine presdednik RS potpisao sa predsednikom NR Kine. U tom sporazumu se krije nekoliko poslova. To su poslovi na infrastruktuiri, od kojih je već počela izgradnja mosta Zemun – Borča. Drugi projekat je ovaj na naše zadovoljstvo, iz domena energetike. Zapravo, preferencijalni kredit pre svega znači da su to dosta povoljni uslovi. Kredit koji bi mi trebalo da dobijemo je sa pet godina odloženog plaćanja, sa petnaest godina roka otplate i sa tri posto fiksne kamate. To je kredit koji država Kina daje samo određenim državama.

Aca Marković, predsednik UO Elektroprivrede Srbije

– Očigledno je da se Elektroprivredi Srbije, poslovanju i celokupnom radu veruje. Otuda i imamo strane investritore. Naši proizvodni i poslovni rezultati najbolje govore o nama. Sa Kinom o kreditu za Kostolac već duže vreme vodimo pregovore. Oni su zapravo započeti još 2000. godine, kada smo prvi put uvezli od njih 1.800 megavatampera u transformatorima i opremu. Ovog puta su došli sa drugim programom, vezanim za Kostolac. Dakle, uspeli smo da dokažemo da investicije u rehabilitaciju bloka „B 1“ i „B 2“ u TE „Kostolac B“ i odsumporavanja, jesu značajne, što potvrđuje činjenica da su prihvaćene sa kineske strane i očekujemo uspešno finalizovanje tog programa. U ovom projektu sadržani su značajni infrastrukturni elementi. Oni zahtevaju angažovanje većine naše operative, što je dalje važno u domenu zapošljavanja. Ovom prilikom moram dodati da je ovo prva faza projekta sa Kinezima, koja dakle obuhvata pomenutu rehabilitaciju i podizanje snage bloka „B 1“ i „B 2“, zatim, odsumporavanje i infrastrukturu. Sledeća faza se odnosi na podizanje proizvodnje na Površinskom kopu „Drmno“ na 12 miliona tona uglja i izgradnju novog termoelenergetskog bloka od 350 ili 400 megavata ili nova proizvodnja od 3 milijarde kilovat časova. Mislim da je taj projekat jedan od najizvesnijih u Srbiji i on će, po mom skromnom mišljenju, sigurno biti realizovan.

Dragan Jovanović, direktor PD TE-KO Kostolac

– Mislim da je i država Srbija pokazala veliko poverenje u Elektroprivredu Srbije i da je jedan veliki državni aranžman poverila EPS-u na investiranje. Možemo reći, uz svu skromnost, da je i EPS, u ovom trenutku, u Privrednom društvu „TE-KO Kostolac“ prepoznao kompaniju kojoj vredi poveriti ovakvu investiciju koja ukupno iznosi nešto više od milijardu dolara, a vrednost ove prve faze je 340 miliona dolara. Mi na državnom nivou nemamo izgleda za napredak bez investiranja. Neophodne su te tzv. zelene investicije. Ovo je jedna od takvih. U ukupnom paketu, ako dođe do izgradnje novog bloka, kao finala ovog projekta, mi ćemo stvoriti novu vrednost koja će praktično sama sebe otplatiti i stvarati „višak“ vrednosti za državu Srbiju, odnosno, za EPS. To je nešto što će evidentno doneti korist Kostolcu, Požarevcu, regionu i celoj Republici. Investirati 340 miliona dolara u naredne dve, tri godine nije malo, a naročito kada se uzme u obzir vrednost obe faze od milijardu dolara. Ova vest je definitivno korak napred. Koristim se prilikom da apelujem na sve svoje saradnike, na sve relevantne faktore da shvate da je to jedan veliki korak napred, a biće onoliko napred koliko ozbiljno shvatimo i prihvatimo da je ovo nešto što nam se stavlja na raspolaganje, ali pravi efekat i rezultat zavisi samo od nas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari