Omer Karabeg: Kakve su šanse opozicije na vanrednim aprilskim izborima u Srbiji razgovaraju Vladimir Vuletić, profesor beogradskog Filozofskog fakulteta, i Saša Ilić, književnik iz Beograda.


Vladimir Vuletić: Postoje dva problema sa opozicijom, ili bar sa ovim njenim delom koji je vezan za Demokratsku stranku. Prvi je što se ta politička partija razbila na nekoliko manjih stranaka i biračima je danas teško da prepoznaju o kojoj je Demokratskoj stranci reč. Drugo, Demokratska stranka nije uspela da se u potpunosti oslobodi priče da je sve ono loše što se dešavalo nakon 5. oktobra vezano za nju, mada ona sama nije bila odgovorna za sve to.

Saša Ilić: Čini mi se da opozicija, pre svega Demokratska stranka, još uvek vuče repove iz perioda kada je njome upravljao Boris Tadić. Demokratska stranka nije jedina opozicija, mada je vladajuća stranka markira kao najopasniju. Ono što je ostalo od te stranke je, zapravo, jedina politička struktura u Srbiji koja bi mogla da ugrozi Srpsku naprednu stranku na narednim izborima, s obzirom da ta partija ima jaču infrastrukturu od drugih stranaka i veće glasačko telo.

Vuletić: Nijedna od opozicionih stranaka, koje su nastale iz Demokratske stranke, nije bila u stanju da izađe sa nekim alternativnim programom, sa nečim što bi bilo prepoznatljivo i za šta bi ljudi mogli da se vežu. Njihova politika se svodi na – ua, Vučiću. Njihov glavni problem je što su Vučić i Srpska napredna stranka preuzeli sve one centralne teme kojima se godinama bavila Demokratska stranka – i evropski put, i ekonomske reforme, i Kosovo – sve ono što je ta stranka trebalo da uradi, a nije. Još jedan problem koji slabi opoziciju je i to što se postavlja pitanje – ko će biti glavni opozicionar. Više se Demokratska stranka borila protiv Tadićeve Socijaldemokratske stranke, nego protiv Vučićevog režima. U tom smislu ne mislim da bi bilo pametno da idu zajedno, jer među njima postoji toliko nepoverenje da bi ono pre ili kasnije moglo da ugrozi bilo kakvu koaliciju.

Ilić: Ja mislim da bi bilo mnogo pametnije da Demokratska stranka kaže u čemu se njen proevropski program razlikuje od program Srpske napredne stanke, pre svega kad su u pitanju spoljna politika, ekonomske reforme i odnos prema Kosovu. Za Demokratsku stranku je mnogo važnije da jasno profiliše svoj proevropski program, nego da stvara koaliciju sa partnerima koji bi joj doneli samo loše stvari.

Vuletić: Treba reći da je Vučić uspeo da o sebi stvori sliku čoveka koji kontroliše one centre moći koji su nekada kontrolisali politiku, tako da ostavlja utisak jakog, čvrstog lidera. To je ono što imponuje ljudima koji glasaju za njega. Vučić se nametnuo onog trenutka kada je na neki način, mogli bismo tako reći, porazio Miroslava Miškovića.

Ilić: Kada uspostavite toliku kontrolu nad javnim mnjenjem kakvu je uspostavio Vučić, kada preko agencija koje distribuiraju reklame napravite pritisak na medije i kada istraživanja govore u vašu korist, onda se stvara slika da imate neverovatnu podršku.

Vuletić: Možemo da se pravimo slepi i da zatvaramo oči pa da kažemo da Demokratska stranka ima podršku 50 posto, a da istraživanja to neće da pokažu zato što ih kontroliše Vučić, ali ne treba uopšte imati dileme da su ova istraživanja tačna. Mislim da oni koji žele dobro opoziciji pre svega moraju da se suoče sa činjenicama i problemima koji opoziciju, pre svega Demokratsku stranku i stranke oko nje, pritiskaju.

Ilić: Mislim da je u Srbiji takva atmosfera da ne možemo očekivati fer i poštene izbore. Slučaj u Beloj Crkvi je alarmantan, a tu su i mnoge druge stvari koje ukazuju na nefer odnos vlasti prema opoziciji. Zanimljivo je da vladajuća partija ulazi u kampanju sa pričom da se o Srpskoj naprednoj stranci i premijeru govore najgore stvari, da strana mašinerija vrši nekakav atak, da su opet krivi neki nezavisni intelektualci i mediji. Stranka koja gotovo sve kontroliše nastupa sa pričom da je ona ugrožena od opozicije i kritike. To stvara vrlo negativnu atmosferu. U takvom ringu ne možete imati mnogo šanse na izborima, ako dolazite iz opozicije.

Karabeg: I na kraju, kakve su šanse proevropske opozicije na izborima? Da li će ona popraviti svoj položaj u parlamentu ili će nakon izbora biti još više marginalizovana nego do sada?

Ilić: Mislim da su njene šanse male i da će se ona boriti da sačuva ono što trenutno ima. Svaki iskorak iznad toga bi bio pravo iznenađenje u ovim uslovima, koji danas vladaju u Srbiji.

Vuletić: Biće u istoj situaciji kao i do sada. Ona će preći cenzus i imaće određeni broj poslanika u parlamentu – to je ono što očekujem. Sve u svemu, neće proći baš sjajno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari