Prema rečima odbornika SDA, predlozi ovih odluka stigli su na sednicu SO iako nije ispoštovana procedura. Predlozi nisu usvojeni konsenzusom jer predstavnik ove partije u Komisiji za utvrđivanje predloga Nedžad Hodžić nije glasao za predloženi datum i simbole opštine, odnosno uopšte nije ni prisustvovao zakazanoj sednici. Kako je obrazložio Ibro Fazlić, predstavnici SDA su predlagali da se na simbolima opštine ne nađu verska obeležja, ali to koalicioni partneri nisu prihvatili.

Srpsko heraldičko društvo je ponudilo idejna rešenja, ali je onda došlo do ličnih intervencija pojedinaca i kontakata sa ovim društvom, što je rezultiralo predlogom koji se nudi odbornicima Skupštine opštine na usvajanje, a koji, po mišljenju SDA, ne zadovoljava kriterijume predviđene Statutom opštine Prijepolje i Ustavom Srbije. Predlog SDA da ove tačke budu skinute sa dnevnog reda nije prihvaćen, ali kako kvoruma nije bilo, sednica je prekinuta oko podne. U nastavku poslepodne usvojen je dnevni red sa čak 26 tačaka i što je najbitnije, za samo tri sata rada, razmotrene su i usvojene prve četiri tačke dnevnog reda, koje su bile „ograničene“ zakonskim rokovima.

Nastavak sednice zakazan je za sredu, 3. februara, a onda se iznenada pojavila vest da je Komisija za pripremu predloga simbola i dana opštine zakazala javnu raspravu i to veče uoči nastavka skupštinskog zasedanja. Interesovanje građana bilo je veliko, ali je bilo uočljivo da su najbrojniji organizovani članovi pojedinih političkih stranaka koje nemaju odbornike u prijepoljskoj Skupštini opštine. Najviše primedbi i oštrih kvalifikacija o predlogu za novi grb opštine imali su predstavnici „Dveri“ koji su tvrdili da je promena simbola opštine pripremljena van očiju javnosti, da su članovi Komisije imenovani isključivo kao predstavnici koalicionih partija na vlasti, bez drugih kompetencija, da je neprihvatljiv tretman Belog anđela kome su „odsečena krila i noge“, kao i rešenja koja umesto bošnjačkog kulturnog nasleđa, simbolišu „otomansku okupaciju“, aludirajući na Sahat kulu i zgradu Ruždije u kojoj je danas Muzej. Niko ko je izašao za govornicu nije podržao predlog koji su prihvatili članovi Komisije i Opštinskog veća.

Bilo je mišljenja da ne treba menjati postojeći grb, ali i mišljenja da Prijepolje zaslužuje univerzalne simbole, bez verskih i nacionalnih obeležja, kakve je nudio grb opštine do sredine devedesetih godina kada je zamenjen voljom odbornika SPS. Članovi Komisije Izudin Šantić i Vukosav Tomašević tvrde da Komisija nije imala nikakvu zakonsku obavezu da organizuje javnu raspravu ali su se dogovorili da to učine kako bi se čulo mišljenje građana. Zašto je onda to učinjeno pošto je već predlog prosleđen Opštinskom veću koje ga je podržalo i predložilo Skupštini opštine da donese Odluku o simbolima opštine Prijepolje sa novim rešenjem grba, nije bilo odgovora koji bi zadovoljio okupljene, koji su najavili i blokadu rada Skupštine opštine da bi se tako onemogućilo izglasavanje novih simbola opštine. To se i dogodilo u sredu, kada je grupa građana ušla u salu pred početak skupštinskog zasedanja i zatražila da prisustvuje sednici, uzurpirajući govornicu. Posle odbijanja da napuste salu, predsednik Skupštine opštine Vukosav Tomašević je pozvao policiju, koja je u skladu sa ovlašćenjima intervenisala. Tako je sa zakašnjenjem od jednog sata nastavljena sednica Skupštine opštine i razmotreno je čak 11 tačaka dnevnog reda.

Komisije i predlozi

Skupština opštine Prijepolje u prethodnom mandatu formirala je još 2010. godine Komisiju za utvrđivanje predloga za nove simbole i dan opštine Prijepolje, ali do 2014. godine nijedan predlog ova komisija nije uputila, niti je podnela izveštaj o svom radu i trošenju budžetskih sredstava za svoj angažman. U junu 2014. godine formirana je nova Komisija koju čine predstavnici političkih partija koje su na vlasti u Prijepolju: SDP, SDA, DSS, SRS i DS, dok šesti član, diplomirani arhitekta, nije učestvovao u radu.

Cilj promene simbola opštine je da se u grb unesu i obeležja Bošnjaka kao nacionalne manjine koja čini skoro 40 odsto ukupnog broja stanovnika. Komisija je imala rok od 90 dana da pripremi predloge za nove simbole i dan opštine ali je došlo do (ne) očekivanih poteškoća jer je Srpsko heraldičko društvo, kome je poveren posao, poslalo četiri preliminarna rešenja. Ni na jednom nije bilo Belog anđela, što je izazvalo burna negativna reagovanja. Pod pritiskom javnosti Komisija nije prihvatila ni jedan od pomenutih predloga, te je zaključeno da je „potrebno da se na grbu nadje Beli anđeo kao najuniverzalniji simbol Prijepolja“. Ponovo je upućen zahtev Srpskom heraldičkom društvu da pripremi novu varijantu grba, što je i učinjeno. Takvo rešenje podržala su četiri člana Komisije i uputila Opštinskom veću koje ga je prihvatilo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari