Zika virusno oboljenje je uzrokovano zika virusom koje na ljude primarno prenose zaraženi komarci iz roda Aedes (uglavnom Aedes aegypti u tropskim krajevima). Osobe koje su inficirane zika virusom obično imaju blago oboljenje u vidu povišene temperature, ospe, bolova u zglobovima i mišićima, glavobolje i konjuktivitisa. Za sada ne postoji vakcina, niti specifična terapija, a najbolja mera prevencije je izbegavanje uboda komaraca. Za sada je dokazana cirkulacija virusa u Africi, Americi, Aziji i Pacifiku.

                       P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Komarci koji prenose virus su isti rod koji prenosi i virus žute groznice, denge i čikungunje. Takođe, utvrđeno je da se virus može preneti sa majke na dete transplacentarno ili tokom porođaja, ukoliko je majka inficirana. Uzročna povezanost zika virusne infekcije tokom trudnoće i pojave mikrocefalije kod beba se još uvek ispituje, i potrebno je sprovesti dalja istraživanja kako bi se potvrdila ova povezanost.

Zika virusne epidemije su prvi put prijavljene na Pacifiku, na ostrvu Jap i u Francuskoj Polineziji u 2007. i 2013. godini, u Južnoj Americi (Brazil i Kolumbija) i na Afričkom kontinentu (Kapo Verde) u 2015. godini. Više od 13 država američkog kontinenta je prijavilo sporadične slučajeve obolevanja, što ukazuje na brzu geografsku ekspanziju zika virusa.

Zika virus se dijagnostikuje PCR metodom i izolacijom virusa iz uzorka krvi. Za sada ne postoji vakcina, niti specifičan tretman ovog oboljenja. Komarci i njihova staništa predstavljaju značajan faktor rizika za zika virusnu infekciju. Prevencija i kontrola se zasniva na redukciji brojnosti komaraca i njihovih staništa, a najbolji način prevencije jeste zaštita od uboda komaraca, primenom mera kao što su upotreba repelenata na otkrivenim delovima tela prilikom boravka na otvorenom, nošenje svetle odeće dugih nogavica i rukava, izbegavanje boravka na otvorenom u vreme najintenzivnije aktivnosti komaraca (u zoru i u sumrak), upotreba zaštitnih mreža protiv komaraca na prozorima, iznad kreveta. Savetuje se da svi putnici koji putuju u zahvaćena područja preduzmu lične zaštitne mere, kako bi prevenirali ubode komaraca, a osobe sa bolestima imunog sistema, hroničnim oboljenjima, trudnice i deca koja odlaze u zahvaćena područje potrebno je da prethodno konsultuju svog lekara. Takođe, trudnicama ili ženama koje planiraju trudnoću preporučuje se da razmotre odlaganje putovanja u zahvaćena područja. Putnici koji u okviru tri nedelje od povratka sa puta imaju simptome denge, čikungunje ili zika virusnog oboljenja, potrebno je da se jave svom lekaru. Potrebno je da trudnice koje su boravile u područjima zahvaćenim zika virusom navedu taj podatak prilikom sledeće posete ginekologu u cilju adekvatnog monitoringa.

(Preuzeto sa sajta Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd)

Simptomi

Inkubacioni period iznosi od tri do 12 dana. Jedna od pet inficiranih osoba će imati simptome bolesti. Simptomi zika virusnog oboljenja su obično blagi u vidu povišene temperature, ospe, bolova u zglobovima i mišićima, glavobolje i konjuktivitisa i obično traju od dva do sedam dana.

Epidemija se širi

U Kolumbiji je, po poslednjim podacima, zika virusom zaraženo oko 25.000 ljudi, od čega više od 3.000 trudnica. Za sada nema zabeleženih slučajeva mikrocefalije povezane sa zikom, a zvaničnici predviđaju da bi moglo da oboli čak 600.000 ljudi. Epidemija se širi i u Brazilu, a favela Komplekso da Mar, jedan od najvećih „sirotinjskih“ gradova te zemlje, jeste novo žarište. Ova favela zauzima više od 5,000 kvadratnih kilometra, ima više od 130.000 stanovnika, a nalazi se svega dva kilometra od aerodroma na koji će za pola godine biti otvaranje Olimpijskih igara, na kome se očekuje oko pola miliona sportista i turista. Tamo se svakog dana 60 ljudi prijavi da ima simptome virusa, a poslednje brojke pokazuju da je mikrocefalija potvrđena kod oko 400 beba, mada se sumnja da je taj broj daleko veći. I. N.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari