Propusti nadležnih u 12 od 14 ubistava žena 1Foto: Medija centar

U 12 od 14 slučajeva ubistava žena u Srbiji utvrđeni su propusti, nedostaci u radu nadležnih oragana i službi, odnosno greške u radu koje su prethodile ubistvima, rekao je danas na konferenciji za novinare zaštitnik građana Saša Janković, čija je služba sprovela kontrolu postupanja nadležnih institucija u ovim slučajevima.

Kako je naglasio prisutnima u punoj sali Medija centra, propusta je bilo i u slučaju nedavnih ubistava u Žitištu, podsetivši da je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja odmah nakon tog tragičnog događaja izdalo saopštenje u kome je navelo da nije bilo propusta u radu centra za socijalni rad, „iako je nasilje prijavljivano“.

– To ne znači da je bilo ko osim ubice kriv za nečiju smrt, ali da tih propusta nije bilo verovatnoća da se desi smrtni ishod bila bi manja – rekao je Saša Janković. Kako je objasnio, nadležni organi nisu blagovremeno ili uopšte preduzeli ono što je propisano, ukazujući da MUP i centri za scojalni rad nedovoljno razmenjuju podatke.

Janković je rekao da je MUP-u, ministarstvima rada i pravde i pokrajinskom sekretarijatu uputio 45 preporuka.
– Nije da su naši zakoni loši, osnovni problem je nesprovođenje propisa i neodgovornost. Često se propusti zataškavaju – istakao je Janković. Podsetio je da je od juna 2013. do juna 2014. bilo 5.352 krivične prijave koje je policija podnela za nasilje u porodici, te da se njih 4.399 odnosilo na nasilje nad ženama.

– U 71 odsto slučajeva ove prijave su okončane usmenim upozorenjem za nasilnike, a samo 25 odsto krivičnih prijava stigle su do faze optuženja – ukazao je Janković, naglašavajući da je potrebno da nadležni organi dosledno primenjuju propise, da se uvede konkretna odgovornost za nesavestan rad, bolji radni uslovi, kao i da se i dalje unapređuju zakoni i procedure.
Pre nego što je reč uzela predstavnica Predstavnica Autonomnog ženskog centra (AŽC) Tanja Ignjatović, zamenica zaštitnika građana za prava deteta i rodnu ravnopravnost Gordana Stevanović, pročitala je svih 12 slučajeva ubistava žena u kojima je nasilje prijavljivano, a koji su se nažalost završili smrtnim ishodom.

Ignjatović je istakla da pravila i zakoni postoje, ali da se ne primenjuju, kao i da je „duboki“ problem u sistemu, ali i sve veća neosetljivost na nasilje nad ženama.
– Nema ni javnog izvinjenja, ni nadoknde štete, ni lične ni profesionalne odgovornosti za neprofesionalan rad – ukazala je Ignjativić, dodajući da će AŽC pokrenuti potpisivanje peticije da se 18. maj proglasi danom sećanja na ubijene žene u porodičnom nasilju, kao i da u AŽC razmišljaju da pokrenu tužbu protiv države pred Komitetom Ujedinjenih nacija.

Nakon njenog izlaganja, trojica predstavnika organizacija koja se bave problemima muškaraca i očeva u Srbiji, pokušali su da celu konferenciju obezvrede time što su insisitirali na navodnom nasilju koje proživljavaju muškarci, i na taj način apsolutno zanemarili ubijene žrtve. Janković je potom rekao: „Sramota me je kao muškarca što nismo spremni da priznamo da problem postoji. Ovde govorimo o ubijenim ženama, problem je ozbiljan i veliki i njegova negacija ne vodi rešenju. Time što poričete očigledno ne pomažete muškom rodu. Tako je i sa negiranjem ratnih zločina“.

I policajci tuku svoje žene

Upitana zašto organi javne vlasti, pre svega policija ne reaguje u slučajevima prijave nasilja, Ignjatović je rekla da nisu obučeni, te da dobar deo njih tuče svoje žene, ali i da se ženama ne veruje. „Žene se sa reklama, bilborda pozivaju da prijave nasilje, a kada se na to odluče, dogodi im se kao u Beogradu da neće da im prime podnesak. Ima profesionalaca koju su odlični, koji odlično rade svoj posao, ali trpe pritisak, jer pokazuju da i u ovakvom sistemu može da se radi“, rekla je Tanja Ignjatović.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari