Užički hroničari na minimalcu 1

Od prvog primerka nedeljnika Vesti, koji je štampan šest dana nakon što je bila uspostavljena Užička republika, prošlo je 75 godina.

To je bio povod da se u Jokanovića kući u Užicu priredi izložba pod nazivom „Vesti – 75 godina trajanja“, čija je autorka Slavica Stefanović, muzejska savetnica.

Izložba ukazuje na to da su Vesti, čiji je prvi broj štampan 1. oktobra 1941. godine, najstariji, najznačajniji i najdetaljniji hroničar Užica i užičkog regiona. Drugi deo postavke je podsećanje na 28. decembar 1971. godine, kada je Radio Užice počeo da emituje program, koji su najavili spikeri Gordana Goca Stamatović i Dušan Stanić.

Devedesetih godina prošlog veka Vesti su bile jedna od najjačih medijskih kuća u zapadnoj Srbiji. Novine su dostizale tiraž i do 20.000 primeraka. Preduzeće je imalo razvijenu izdavačku delatnost, svoju štampariju u kojoj je radilo više od 200 radnika. Osim domaćih publikacija, u štampariji se godišnje štampalo i do 2,5 miliona publikacija za Poljsku i tadašnji SSSR. Redakcija Vesti i Radio Užica imala je 52 zaposlena, od kojih je bilo više od dvadeset novinara. Za najstariji užički nedeljnik, pored ostalih, pisali su LJubomir Simović, Radomir Popović, Svetislav Basara, Milovan Vitezović, LJubivoje Ršumović, Milenko Misailović i drugi književnici.

Preduzeće je menjalo status, poslovalo kao društveno i opštinsko javno preduzeće, a u junu 2007. godine, na licitaciji, prodato je 70 odsto kapitala po početnoj ceni od 3.750.000 dinara. Vlasnici su postali Milanko Gordić, vlasnik užičkog preduzeća za reciklažu otpada Olex, i advokat iz Užica Slobodan Milovanović. U tom trenutku Vesti su zapošljavale 23 radnika, a dug preduzeća, koje je posedovalo i oko 1.000 kvadratnih metara poslovnog prostora u centru grada, prema tvrdnjama vlasnika, bio je oko deset miliona dinara. Kasnije je Gordić postao jedini vlasnik. Deo imovine Vesti je prodat, a deo prihoda preduzeće ostvaruje izdavanjem poslovnog prostora.

Pre dve godine pokrenut je i internet portal, a u preduzeću, kako je za Danas rekao direktor Petar Petrović, trenutno radi deset stalno zaposlenih, koji već pet godina primaju minimalni lični dohodak, i angažovano je pet honorarnih saradnika.

– Teško je poslovati u ovom vremenu. To je kao borba sa slepim miševima, dok tražite izlaz iz tunela. Ipak, trudimo se da trajemo, da odgovorimo zahtevima novog doba, da budemo objektivni i da budemo ono što novine treba da budu – kazao je za Danas Petrović, a potom objasnio zbog čega zaposleni godinama primaju minimalac.

– To je posledica naše izloženosti najsurovijem tržištu, kome nije mesto u medijima. Trudimo se da ne podlegnemo isključivo komercijalnim sadržajima i da ne budemo žuta štampa da bismo imali veliki tiraž. To bi nam, možda, na kraće staze donelo veću zaradu, ali mi to ne želimo i trudimo se da štampamo pristojne i objektivne novine – kazao je Petrović i time ilustrovao stanje u kome se nalazi i najveći broj lokalnih medija u Srbiji.

Dileme

– Za deset godina, od kada je IMD Vesti privatizovano, devet godina je bilo u velikom minusu. Bili smo u dilemi da li da zadržimo postojeći koncept ili da se komercijalizujemo. Ipak, preduzeće je konačno stabilizovano da može da isplaćuje zaposlenima minimalac i pokušavamo da opstanemo. Postojala je i mogućnost da povećamo zarade, ali ugasili bismo se za tri do šest meseci. Odlučili smo da zadržimo tradiciju Vesti i nadam se da ćemo u tome uspeti – poručio je Petar Petrović, direktor IMD Vesti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari