Janković: Arbitrarno stanje samovlašća 1Foto:Medija centar

Kao Zaštitnik građana, ja nemam pravo da kažem ni da, ni ne, izjavio je Saša Janković, odgovarajući za Dojče vele na pitanje da li će se kandidovati za predsednika Srbije i napomenuo da nije primereno da kaže „da“ u situaciji kada predsednički izbori nisu raspisani, ali da nema pravo ni da kaže „ne“.

Upitan o apelu javnih ličnosti da se kandiduje, Janković je ponovio da nije iznenađen, jer je proteklih dana znao da se to priprema.

Ali čini mi se da svaki pristojan čovek u Srbiji, kada se suoči sa imenima koja su na tom apelu, teško može da nađe reči. Ja pošto ne mogu da ih nađem, neću ništa ni da pričam da to ne bi zvučalo kao fraza, nego ću da nastavim da radim, rekao je Janković.

U ovom momentu, krajem novembra, naglasio je Janković, kao Zaštitnik građana kažem da je najbitnije da izbori za predsednika kao i bilo koji drugi izbori u Republici Srbiji budu fer, pošteni, sa ravnopravnim mogućnostima svih kandidata.

Prema njegovim rečima, ključno je da građani imaju apsolutnu slobodu da izaberu ono što žele i onoga koga žele, da mediji treba da daju informacije koje će građanima omogućiti da formiraju i izraze slobodnu volju.

Najvažnije je da demokratski izbori budu upravo to – demokratski. A ko je kandidat, to je u svakoj demokratskoj zemlji ipak manje bitno, ocenio je Janković.

Na direktno pitanje da li će se kandidovati, Janković je uzvratio da nije primereno da kaže „da“, kao Zaštitnik građana, pogotovo u situaciji kada predsednički izbori nisu raspisani.

Mi imamo predsednika Republike, on radi svoj posao, ja radim svoj. Ne mislim da je korektno merkati bilo kakvu funkciju sa neke druge funkcije, objasnio je Janković.

A nemam pravo ni da kažem „ne“, ukazao je Janković, tim pre što se radi o jednom građanskom pravu, pasivnom biračkom pravu koje ima svaki punoletni građanin Srbije.

Janković je ponovo odbacio argument premijera Aleksandra Vučića da bi rušenje bespravnih objekata u Novom Pazaru možda izazvalo međuetničke tenzije, jer to znači da je sila jača od prava, da građani nisu ravnopravni pred zakonom, to jest da su oni koji mogu da zaprete bezakonjem iznad zakona.

To znači i da predsednik Vlade sam odlučuje o stvarima o kojima bi prema našem Ustavu i zakonima morale da odlučuju institucije na način propisan zakonom i u rokovima propisanim zakonom, ocenio je Janković.

Niko nije iznad zakona, poručio je Janković, to ne sme da bude ni verski vođa, ni nacionalni vođa, ni fudbalski huligan, ni osoba pod fantomkom.

Naši političari često imaju običaj da kažu da niko nije jači od države. Ja mislim da niko nije i ne sme da bude jači od zakona, naglasio je Janković.

Osvrćući se na izveštaj Evropske komisije, Janković je ukazao da je Evropska unija propustila priliku da građanima objasni svoju suštinu – da je to zajednica zasnovana na evropskim vrednostima koje su inače upisane u srpski Ustav.

Prema rečima Jankovića, veoma je lako zaboraviti osnovni razlog što Srbija stremi ka EU, ako se propusti da se kao primer istakne upravo ono što nije evropska vrednost – rušenje vladavine prava.

I moji godišnji izveštaji obiluju konkretnim postupcima koji su tu da bi ilustrovali pojavu, a ja mislim da bi Savamala bila dobra ilustracija za pojavu. Zato se plašim da će mnogi građani Srbije pomisliti da EU trguje svojim vrednostima, naglasio je Janković.

On je siguran da izostavljanje tog slučaja iz izveštaja „olakšava neki dijalog EU sa vrhom naše vlasti“.

„Ali mi ne idemo u EU ni zbog evropske administracije, niti zbog srpske vlasti ili Zaštitnika građana, mi tamo idemo jer Ustav opredeljuje državu Srbiju ka evropskim vrednostima, a EU je – bar je takva politička odluka doneta – ovaploćenje tih vrednosti“, istakao je Janković.

Zbog toga se ne sme dozvoliti bilo kakva sumnja u to šta to stvarno znači, poručio je Janković i objasnio da je žaljenje što se primer Savamale nije našao u izveštaju, više bilo žaljenje zbog njih, nego zbog nas.

Postupci EU, Vašingtona, Moskve ili Pekinga nas ni najmanje ne aboliraju odgovornosti za sopstvenu državu. Mi smo ti koji treba da uvedemo pravila i osnažimo ih u našoj zemlji, istakao je Janković.

Drugi mogu da nam više ili manje pomognu, a mogu i da nam odmognu. Sa njihovim postupcima nemam nikakav problem, dodao je Janković, koji samo kaže da državni organi Srbije moraju da rade svoj posao.

Janković je, upitan o izjavi premijera Vučića da nema vremena da se sastane sa njim, podsetio da zakon propisuje da je svako – a izričito pominje predsednika Vlade – dužan da se sastane sa Zaštitnikom građana na njegov zahtev i to u roku od 15 dana.

Ta izjava je bila ironično-cinični osvrt koj nažalost obeležava našu institucionalnu stvarnost, konstatovao je Janković, u intervjuu pod naslovom „Arbitrarno stanje samovlašća“.

Prema njegovim rečima, to je još jedan razlog što uporno iz godine u godinu izveštajima pokazuje da država ne sme da bude jedan čovek, da institucije nisu privatno vlasništvo, da privatno s nekim možete biti jako dobri ili jako loši, ali da to instuticionalno ne sme da menja stvari.

Neki ljudi, pre svih predsednik Vlade, potpuno namerno i svesno pokazuju da su država oni, a ne ono što stoji u Ustav, ocenio je Janković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari