Advokati opet najavljuju proteste 1Foto: Fonet/Nenad Đorđević

“Skandalozna je odluka da se advokatura isključi iz pregovora u okviru Poglavlja 23, koje se odnosi na ljudska prava, slobode i pravosuđe. Ukoliko se odluka ne promeni, advokati će protestovati, a možda i obustaviti rad”.

Ovo kaže za Danas predsednik Advokatske komore Srbije, Dragoljub Đorđević. Prema njegovim rečima, nalog da se advokati isključe iz pregovora u jednom od ključnih poglavlja stigao je od „eksperata iz Evropske unije“.

U Ministarstvu pravde potvrdili su za Danas da je po direktivi Evropske komisije advokatura kao davalac usluga smeštena u Poglavlje 3, ali je sa druge strane učestvovala u izradi Akcionog plana za Poglavlje 23, kroz davanje sugestija, mišljenja, kritika.

– U pristupnim pregovorima nijedne potencijalne članice EU, o advokaturi se nije razgovaralo van osnovnih ljudskih prava, sloboda i pravosuđa, koji su uvek bili u okviru poglavlja 23 ili 24. Prvi put u istoriji oni advokaturu smeštaju u usluge, u poglavlje 3 – naglašava Dragoljub Đorđević.

On dodaje da advokati imaju jedinstven stav po ovom pitanju, bez obzira na postojeće nesuglasice u okviru komora i da će se žaliti Ministarstvu pravde, a ukoliko se njihovi zahtevi ne ispune, odluku o daljim koracima doneće na Konferenciji advokata Srbije, zakazanoj za 25. februar. Kao krajnju meru najavljuju obustavu rada.

Advokatura zahteva i da se predlog Zakona o uslugama povuče iz procedure i da se pitanja usaglašavanja propisa o advokaturi sa propisima EU uređuju isključivo Zakonom o advokaturi. Advokati ističu i da besplatnu pravnu pomoć, prema Ustavu Srbije, građanima može pružati samo advokatura.

Sa druge strane, predsednik Komiteta pravnika za ljudska prava (Jukom), Milan Antonijević, oštro negira da je iz EU stigao bilo kakav nalog o zabrani da advokati učestvuju u razgovorima u okviru Poglavlja 23. Prema njegovim rečima, sporno je samo to što pravnici žele da se o Zakonu o advokaturi raspravlja isključivo u okviru tog poglavlja, a ne Poglavlja 6 koje se odnosi na usluge. Kako kaže, tenzija se nepotrebno diže, a povod su neposredni izbori u okviru advokatskih komora.

– Ne vidim nijednu prepreku da se oni uključe u sve procese koji se tiču pravosuđa. Mogu da učestvuju u svim radnim grupama koje se tiču pružanja besplatne pravne pomoći, a tiču se Poglavlja 23 – naglašava Antonijević, dodajući da „svako ko želi, može da se uključi u proces pregovora“.

– Što se tiče Zakona o advokaturi, vi ne možete uticati na to u kom će poglavlju on biti. Kao što ni civilno društvo ne može Zakon o civilnom društvu smestiti u drugo poglavlje. Ali to ne znači da ne treba učestvovati u razgovorima i pregovorima – zaključuje Antonijević.

Ministarstvo pravde: Pozvaćemo advokate na konsultacije

– Nakon održanih konsultacija sa predstavnicima Advokatske komore Srbije i Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, Ministarstvo pravde je istaklo da status advokature, iako se u okviru evrointegracija nalazi u Poglavlju 3 – usluge, ne treba da se uređuje Zakonom o uslugama, već sektorskim zakonom, odnosno Zakonom o advokaturi. U dopisu upućenom Advokatskoj komori Srbije 10. januara ove godine, u kojem je obrazložen detaljno ovakav stav Ministarstva pravde, navodi se i da će ministarstvo prilikom formiranja Radne grupe za izradu nacrta novog Zakona o advokaturi pozvati predstavnike advokature za učešće u istoj – navode u Ministarstvu pravde. U vezi sa Zakonom o besplatnoj pravnoj pomoći, Ministarstvo pravde ističe da neće izlaziti sa konačnim nacrtom zakona do usaglašavanja njegovog teksta sa stavovima advokature.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari