Poverenik: Tužilaštvo da dostavi kopije KRIK-u za Savamalu 1Foto: N1

Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu naloženo da novinarki Mreže za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK) dostavi kopije izveštaja koje je Direkcija policije MUP-a dostavila Višem javnom tužilaštvu u Beogradu u vezi sa slučajem rušenja objekata u Hercegovačkoj.

Ovo je naložio Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić  koji je ocenio da je žalba KRIK-a osnovana i da je prvostepeni organ pogrešio kada je odbio podneti zahtev.

Prvo osnovno javno tužilaštvo je rešenjem odbilo zahtev za pristup informacijama koje je podnela novinarka KRIK-a, potvrdivši da poseduje tražene izveštaje, ali da je u toku predistražni postupak, te da bi se ostvarivanjem prava na pristup informacijama moglo ugroziti vođenje pretkrivičnog postupka.

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti naložio je Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu da novinarima Mreže za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK) dostavi kopije izveštaja koje je Direkcija policije dostavila Višem javnom tužilaštvu u Beogradu o slučaju rušenja objekata u Hercegovačkoj ulici.

U saopštenju se navodi da je reč o podacima koje je Više javno tužilaštvo prosledilo Prvom osnovnom javnom tužilaštvu.

Prvo osnovno javno tužilaštvo je rešenjem odbilo zahtev za pristup informacijama koje je podnela novinarka KRIK, potvrđujući da poseduje tražene izveštaje, ali da je u toku predistražni postupak, te da bi se ostvarivanjem prava na pristup informacijama moglo ugroziti vođenje pretkrivičnog postupka.

Poverenik je, postupajući po žalbi koju je protiv tog rešenja podnela novinarka KRIK, ocenio da je žalba osnovana i da je prvostepeni organ pogrešio kada je odbio podneti zahtev.

To da će informacije biti eventualno korišćenje u daljem postupku odnosno da će biti predmet ocene i osnov za preduzimanje radnji javnog tužioca nije samo po sebi smetnja da se te informacije učine dostupne javnosti, ukazuje Poverenik.

Da bi prvostepeni organ uskratio pristup traženim informacijama, prema navodima Poverenika, nije dovoljno da se radi o postupku koji je u toku niti je dovoljna pretpostavka organa da bi pristupom informacijama mogao doći do ometanja daljeg vođenja i okončavanja, po zakonu je prvostepeni organ obavezan da na nesumnjiv način dokaže da bi traženi pristup ozbiljno omeo dalje vođenje postupka.

Pri tome, dodaje se, treba imati u vidu da je do rušenja objekta u Hercegovačkoj došlo u noći između 24. i 25. 04. 2016. godine, a da predistražni postupak još nije okončan, iako iz zakonskih odredbi proizlazi da je bar taj postupak već morao biti završen.

Odredbama člana 296. ZKP, između ostalog je propisano da se istraga pokreće najkasnije u roku od 30 dana od dana kada je javni tužilac obavešten o prvoj dokaznoj radnji koju je policija preduzela.

Prvo osnovno javno tužilaštvo nije pružilo nijedan dokaz u prilog tome da bi pristup javnosti traženim informacijama ugrozio tok postupka, a istovremeno brojne činjenice potvrđuju i potenciraju opravdani interes javnosti.

Navodeći primere protesta građana, izveštaj Zaštitnika građana, ali i zainteresovanost evropskih institucija, Poverenik smatra da je nesporno da je u konkretnom slučaju interes javnosti da zna daleko preteže u odnosu na interese na koje se Prvo osnovno javno tužilaštvo pozvalo formalno, bez stvarnih argumenata koji bi opravdavali ograničavanje prava.

Poverenik je, takođe, postupajući po žalbi istog tražioca informacija doneo rešenje sa manje-više istovetnim nalogom MUP, koje prethodno uopšte nije odgovorio, niti se posle toga, povodom podnete žalbe na traženje Poverenika, izjasnio o navodima žalbe.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari