Velika najavljena zajednička akcija Poreske uprave i drugih državnih organa usmerena na suzbijanje izdavanja stanova „na crno“ u Srbiji za sada se svela na poziv građanima da prijave svoje komšije.

Plan bi trebalo da dovede do toga da vlasnici oko 160.000 stanova za koje se sumnja da se izdaju počnu da plaćaju porez od 20 odsto na iznos kirije. Glavni adut poreznika trebalo bi da budu podaci iz popisa stanovništva iz 2011. koji bi mogli da pokažu u kojim stanovima verovatno žive podstanari, ali se ispostavilo da je korišćenje ovih ličnih podataka nezakonito. Tako je plan na samom početku osujećen.

Možda je zato Poreska uprava u odgovorima Danasu navela samo to da namerava da se „pre svega preventivnim, a ne represivnim merama poveća naplata javnih prihoda“ te da „sprovodi mere u pravcu približavanja poreskim obveznicima i stvaranju uslova za dobrovoljno izvršavanje poreskih obaveza“.

Da li će koristiti podatke sa popisa, nisu odgovorili. Koliko imaju inspektora i da li će ih još zaposliti, nisu odgovorili. Pitanje koliko se stanova trenutno zvanično izdaje i za njih plaća porez, a za koliko se još sumnja da se daju u zakup bez plaćanja poreza, takođe je ostalo bez komentara.

Osim podsećanja da Poreska uprava postupa u skladu sa Zakonom o poreskom postupku, da prikuplja podatke na osnovu dostavljenih podataka i dostavljenih prijava i postupa u skladu sa „ocenom poreskog značaja i poreskog rizika poreskog obveznika“, jedina informacija o tome kako će država doći do, kako se u javnosti procenjuje, više od 50 miliona evra dodatnog prihoda, odnosi se na mogućnost građana da prijave komšiju koji ne plaća porez.

„Jedna od mera preduzimanih aktivnosti u cilju otkrivanja izbegavanja plaćanja poreza jeste i poreski alarm, putem kojeg može da se prijavi lice za koje se sumnja da ostvaruje, a ne prijavljuje prihode po osnovu izdavanja u zakup nepokretnosti. Prijava se vrši putem portala Poreski alarm, na adresama: poreskialarm.rs i poreskialarm.gov.rs“, navode u Poreskoj upravi.

Koliko ima ljudi koji će zvati Poresku upravu da prijave suseda koji drži podstanare, ostaje da se vidi. Prema nezvaničnim procenama, za sada nekretnine zvanično izdaje i porez plaća tek svaki stoti stanodavac.

Šta kaže zakon

„Obveznik poreza na prihode od izdavanja nepokretnosti dužan je da podnese poresku prijavu najkasnije u roku od 30 dana od dana zaključenja ugovora o izdavanju nepokretnosti. Ukoliko zakupodavac nije podneo poresku prijavu, a Poreska uprava ima saznanja da navedeno fizičko lice ostvaruje prihode po osnovu izdavanja nepokretnosti, sprovode se aktivnosti iz okvira sopstvene nadležnosti. Ako se u poreskoj kontroli utvrde nepravilnosti ili propusti u izvršavanju obaveza iz poresko-pravnog odnosa, poreskom obvezniku se nalaže da ih otkloni“, navode u Poreskoj upravi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari