Goša - primer kako država ne funkcioniše 1Foto: FoNet Vlada Srbije Slobodan Miljević

Dok u Evropi poslodavci koji kasne sa plaćanjem doprinosa radnicima idu u zatvor, u Srbiji ih država ne kažnjava, a to najbolje pokazuje primer fabrike šinskih vozila Goša, u kojoj radnici treću nedelju zaredom štrajkuju zbog neisplaćenih doprinosa i zarada.

Stari, strani vlasnici su fabriku prošle nedelje prodali novim, stranim vlasnicima koji se još nisu pojavili u fabrici u Smederevskoj Palanci. Ali zato jeste premijer Aleksandar Vučić koji im je obećao da će problem rešiti i to tako što će u krajnjem slučaju na konto dugova uzeti fabriku i prodati je nekom drugom.

Dobro poznat scenario liči na to da će četiri godine neplaćenih doprinosa pokriti država, a potencijalni novi vlasnik bi došao na „čistu“ situaciju i dobio subvencije za svakog radnika. I ove rupe, po svemu sudeći, krpiće se iz budžeta i džepova građana, a sve zbog toga što država, odnosno njene institucije nisu radile svoj posao kako treba.

I u ovom konkretnom slučaju problem je zato, ne toliko u stranom poslodavcu, već u državi, smatraju sagovornici Danasa. Dragoljub Rajić, iz Mreže za poslovnu podršku, kaže za Danas da u slučaju Goše država sada može da uradi nekoliko stvari, da otpiše dugove kao što je to uradila sa Trajalom ili da je pošalje u stečaj i nađe novog kupca kom će dati subvencije. On kaže da danas u Srbiji gotovo 60 odsto firmi u privatnom sektoru kasni sa plaćanjem zarada i doprinosa više od tri meseca i da je naročito loš period krenuo pre tri godine kada je zakonom naloženo da se doprinosi i zarade plaćaju u isto vreme.

– Od tog trenutka firme u Srbiji kopne. Poresku upravu nažalost ne zanima da kontroliše ko od firmi i koliko plaća doprinose. Nekada se znalo, nije bilo kašnjenja dužeg od 15 dana. To je jedan problem. Drugi problem je što država očigledno ne želi da kaže da strani investitori imaju problem i zato ćuti – ističe Rajić.

On kaže da Zakon o radu i nije toliko loš, odnosno da on štiti radnike, ali da ti isti radnici na primer kada žele da svoja prava zaštite na sudu dolaze u problem zbog Zakona o privrednim društvima koji garantuje samo za upisani kapital i gde onda poslodavac nema ni ličnu ni krivičnu odgovornost.

Firma poput Goše negde u inostranstvu davno bi otišla u stečaj, smatra naš sagovornik, jer se nigde više ne toleriše toliko kašnjenje u isplaćivanju doprinosa i zarada.

– U zemljama Istočne Evrope, o zapadnim i da ne govorim, posle tri meseca kašnjenja poreska inspekcija ulazi u firmu i proverava. Poreska uprava je ta koja je trebalo davno da uđe i proveri i da tako zaštiti i dobavljače i radnike – naglašava Rajić. Pitanje za državu je, smatra on, kako to da je ŽOS Trnava uspela da posluje kako treba u sedam država, a u Srbiji nije.

Ekonomista Danilo Šuković kaže za Danas da sve treba da se reši u sudskom procesu, ako postoje uslovi za stečaj, onda se tačno zna i po kom redu se podmiruju poverioci.

– Suština je da sve mora da se uradi po zakonu, a ne po volji premijera. Država nije premijer, već policija, sudstvo, sistem, a kod nas je problem što sistem ne postoji, nemamo državu, nemamo institucije – kaže Šuković. Njemu, kako kaže, nije jasno kako je država dopustila da poslodavac četiri godine ne uplaćuje doprinose.

Kako bi stečaj u slučaju Goše mogao da bude realna opcija o kojoj je čak pre nekoliko dana pričao i sad već bivši vlasnik Goše Vladimir Pot (ŽOS Trnava), prema odredbama Zakona o stečaju palanačka fabrika definitivno ispunjava uslove za to.

Prema odredbama Zakona o stečaju, stečaj se pokreće kada postoji trajnija ili preteća nesposobnost plaćanja, prezaduženost, nepostupanje po usvojenom planu reorganizacije ili ako je plan reorganizacije izdejstvovan na prevaran ili nezakonit način. Trajnija nesposobnost plaćanja postoji, kako se navodi u ovom Zakonu, ako stečajni dužnik ne može da odgovori svojim novčanim obavezama u roku od 45 dana od dana dospelosti obaveze ili ako potpuno obustavi sva plaćanja u neprekidnom trajanju od 30 dana.

Goša je do prošlog ponedeljka bila u vlasništvu ŽOS Trnava iz Slovačke, kada ju je, daleko od očiju srpske javnosti i vlasti kupio kiparski Lisnart holding limited za 4,2 miliona evra. Fabrika iz Smederevske Palanke je prema navodima bivšeg vlasnika dužna 6,8 miliona evra, od toga je četiri miliona dug na ime poreza državi.

U Srbiji 137 dana prosek naplate potraživanja

Prosek naplate potraživanja u Srbiji je 137 dana, što je ubedljivo najduži rok koji neka država u Evropi ima, kaže Dragoljub Rajić. On navodi da je u Albaniji prosek naplate potraživanja 105 dana i objašnjava kako u Srbiji u privatnoj firmi funkcioniše.

– Od 1. do 10. u mesecu firme skupljaju novac za PDV, od 10. do 15. za sirovine i za isplatu dobavljača i onda na kraju meseca skupljaju novac za poreze i doprinose i zarade. U trencima kada firmi ide loše dešava se da nekako skupite za PDV i sirovine, isplatite dobavljače, ali onda na kraju meseca nemate novca za plate – kaže Rajić.     

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari