Kredit za neophodne kapitalne investicije 1

Na jučerašnjoj, 17. sednici Gradske skupštine, usvojen je rebalans budžeta za tekuću godinu kao i Odluka o zaduživanju Grada za 840 miliona dinara.

Marijana Kostadinović, načelnica Odeljenja za finansije, ukazala je da je osnovni razlog za rebalans budžeta neplanirani rashodi na kraju četvrtog kvartala, i to po sudskom rešenju iz ranijih sporova za boravak dece u vrtićima i za izuzetu zemlju od 157 miliona dinara, obaveza za novodnjavanje 125 miliona dinara, kao i na osnovu odluka o ustupanju poreza za imovinu mesnim zajednicama od 55 miliona dinara, troškova javne rasvete od 20 miliona dinara kao i otplata duga Fondu za razvoj od 14 miliona dinara.

S druge strane nisu ostvareni planirani prihodi od prodaje imovine HK „Zorka“ od 230 miliona dinara, niti je naplaćeno potraživanje od države za 130 miliona dinara. Aleksandar Pajić, šef odborničke grupe SNS, rekao je da se Grad nikad u svojoj istoriji nije zadužio za gotovo trećinu budžeta i da nikad nije imao deficit od 814 miliona dinara. On tvrdi da je novo zaduženje samo skrivanje iza ovog deficita. Odbornici su usvojili su sa 39 glasova „za“ i 21 „protiv“ Odluku o rebalansu budžeta odnosno sa 38 prema 16 Odluku o zaduživanju.

Grad će se zadužiti kod poslovne banke za 840 miliona dinara, sa rokom otplate ne kraćim od pet godina i grejs periodom od najmanje dve godine. Od tih sredstava za kapitalno opremanje agroindustrijske zone opredeljeno je 261 miliona dinara, za izgradnju saobraćajne infrastrukture 213 miliona, za sportsku infrastrukturu 150 miliona. Pored toga, za postavljanje javnog osvetljenja predviđeno je 41 milion dinara, u projekat „Savapark“ uložiće se 40 miliona dinara, za kanalizacionu mrežu u prigradskim mesnim zajednicama uložiće se 36,6 miliona, za postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda 30 miliona, za izgradnju kvantaške pijace 38,4 miliona dinara i za gradnju školskih i predškolskih objekata 30 miliona dinara.

Jedini način za dalji razvoj grada su investicije, rekao je povodom ovih planova gradonačelnik Nebojša Zelenović. On je podsetio na neprimeren odnos države prema gradu gde na vlasti nije SNS. Zbog smanjenja poreza na zarade i izmenom poreskih zakona kao i neplaćanjem svojih obaveza, grad Šabac je uskraćen za 700 miliona dinara.

Za protekle tri godine ovde je zaposleno 3.200 lica i sa novim zapošljavanjem znatno više će se izdvajati sredstva u gradski budžet, a kada predstavnik Vlade, Aleksandar Pajić, tvrdi za industrijska zona zvrji prazna, demantovali su to sami, kada su na otvaranju fabrike „Jazaki“ dolazili autobusima građani iz Koceljeve, Vladimaraca, Rume, Uba, da pozdrave predsednika svoje stranke. A ovde je prodato 122 hektara industrijske zone po sedam evra po kvadratu i ovde uspešno radi 50 preduzeća.

– S druge strane gospodinu Pajiću smeta što radi postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, u koju je EU uložila 22 miliona evra. Šabačka „Toplana“ se zadužuje kod banaka da bi servisirala obaveze prema Srbijagasu, dok beogradske toplane imaju 90 dana da plate gas, a šabačkoj račun stiže 15. dan. I dok se bez ikakvih kriterijuma lokalnim samoupravama iz republičkog budžeta odobri četiri milijarde dinara, država ne ispunjava svoje obaveze prema Šapcu. Za postojeće zaduživanje Šabac ima odobrenje Ministarstva finansija, a može još toliko da se zaduži. Za poslednje tri godine grad nije uzeo nijedan kredit, a novi će uspešno otplaćivati s obzirom na trendove rasta u privredi, rekao je Zelenović.

Odbornici su usvojili i predlog odluke o maksimalnom broju zaposlenih u javnom sektoru. U celokupnom javnom sektoru Grada maksimalna broj zaposlenih je 1.422 lica, po čemu je Šabac jedna od najefikasnijih lokalnih samouprava. Doneta je o Odluka o zaduživanju JKP Toplana za 130 miliona dinara, kao i da jemci za tu pozajmicu mogu biti JKP „Vodovod“ i JP „Parking Šabac“. Po ustaljenoj praksi sednicu Gradske skupštine prenosile su TV RTV Šabac i RTV „As“.

Budžet od 3,96 milijardi dinara

Planirani budžet za ovu godinu bio je 3,5 milijardi dinara, ali zbog povećanih rashoda rebalans budžeta izneo je 3,96 milijardi dinara. U prihodnoj strani planirano je 3,66 milijardi dinara, uz prihode od prodaje nefinansijske imovine od 191 miliona dinara i od neraspoređenog viška prihoda iz ranijih godina od 98 miliona dinara, ukupno 3,96 milijardi dinara. Ovim će biti pokriveni rashodi u istom iznosu. Planiran je prihod od poreza na dohodak od 1,35 milijardi dinara, od poreza na imovinu planirano je 578 miliona dinara, a od poreza na dobra i usluge 134,7 miliona dinara. Najveća stavka u rashodima jeste za predškolsko obrazovanje 415 miliona dinara, za putnu infrastrukturu 333 miliona dinara, 283 miliona za sport, 204 miliona za kulturu…

Zbog bazena tužena država

S obzirom da država nije ispunila ugovor koji je imala za finansiranje gradnje bazena od 130 miliona dinara, Grad Šabac je tužio državu. Kako je naveo gradonačelnik Nebojša Zelenović to je ugovorna obaveza, bazen je izgrađen sredstvima grada, ali su ostale obaveze države.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari