Neizvesna sudbina u Beogradu 1

Kulturna organizacija “Mikser”će početkom maja zatvoriti Kulturni centar “Mikser House” u Savamali.

Istovremeno ova kulturna organizacija pokreće inicijativu za njegovo trajno preseljenje na donji Dorćol, dok u avgustu planira otvaranje Mikser House-a u Sarajevu. Preseljenje su danas najavili Maja i Ivan Lalić osnivači Miksera. Ove godine deveti Mikser festival biće održan u zapuštenom Industrijskom kompleksu IMK na donjem Dorćolu, a tema će biti svi vidovi migracija.

Obrazovanje u pokretu je samo mali segment onoga što se sprema na festivalu.

“Festival će biti savršena pokazna vežba kako za pet dana možemo transformisati prostor, a da za to nisu potrebne milijarde već samo dobra volja”, rekla je Maja Lalić.

Nakon Festivala sudbina Mikser House u Beogradu je neizvesna jer se on nakon pet godina početkom maja seli iz Savamale. Kao razloge za selidbu Ivan Lalić je naveo nemogućnost dugoročnog stabilnog ugovora kao i stalno povećanje kirije koji su učinili poslovni model Mikser House neodrživim kao i odsustvo lokalne i instuticionalne podrške.

Neizvesna sudbina u Beogradu 2

Ipak kako je naglasila Maja Lalić Mikser “nije zgrada ni lokacija već ideja”.

Tako je na predlog sarajevskog glumca Emira Hadžihafizbegovića nastala ideja da se Mikser preseli u Sarajevo. Kako kažu u Mikseru otvaranje ovog kulturnog centra glavnom gradu BiH jeste korak ka promeni balkanskog usuda.

“Pozitivni Balkan već postoji, on nije fikcija. Treba mu samo malo svetla i mesta gde će se predstaviti”, ističu u Mikser timu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari