Sporazum o digitalizaciji stabilan temelj 1Foto: FoNet/Zoran Mrđa

Sporazum o saradnji u digitalizaciji kulturnog nasleđa i savremenog stvaralaštva Srbije je stabilan temelj za unapređenje hardverskog potencijala ustanova kulture i unosi dodatni red i metodologiju u proces digitalizacije.

On je haotično počet, izjavio je danas ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević.

Sporazumom se preduzimaju konkretni i održivi razvojni koraci u digitalizaciji u oblasti kulture, izjavio je Vukosavljević posle potpisivanja sporazuma sa predstavnicima Telekoma i SANU.

On je ocenio da će sporazum doprineti jačanju kapaciteta ustanova kulture i pomoći im da idu u korak sa vremenom.

Direktor Matematičkog instituta SANU Zoran Ognjanović je rekao da će u prvoj fazi projekta biti razvijana digitalna infrastruktura za smeštaj digiitalizovanih podataka na kojima rade ustanove kulture.

Odluke o o tome šta će i kada biti digitalizovano donosiće ustanove kulture, precizirao je on.

Digitalizacija je multidisciplinarna oblast koja zahteva učešće raznih ustanova i u njoj nema ad hok rešenja, već se zahteva sistematski pristup, kazao je Ognjanović.

Direktor Telekoma Predrag Ćulibrk je upozorio da se mora voditi računa o zaštiti podataka da ne bi došlo do uništavanja ili menjanja stvari iz kulturnog nasleđa, koje treba da ostane u istom obliku kao i kada je stvarano.

Nije bitno šta će se prvo digitalizovati, jer je ovo trajni proces koji se neće završtiti za godinu ili dve, rekao je on, dodajući da digitalizacija treba da obuhvati što šire slojeve društva i da učini da kulturno nasleđe i stvaralaštvo bude dostupno svima.

Telekom ima iskustva u digitalizaciji kulturnog nasleđe jer je učestvovao u digitalizaciji zbirke manastira Hilandar i spreman je da pruži punu podršku u realizaciji ovog projekta, rekao je Ćulibrk.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari