
Ukoliko Agencija za borbu protiv korupcije odluči da sam u sukobu interesa i da ne mogu da obavljam funkciju predsednika skupštinskog Odbora za obrazovanje, kako to tvrde demokrate, poštovaću njihovu odluku.
Kao predstavnik najvišeg zakonodavnog tela dužan sam svojim primerom da pokažem kako se poštuje zakon. Ipak, pre nego što postupim po toj odluci, tražiću od svog pravnog tima da mi protumači vrstu i stepen obaveza. Interesuje me, takođe, po kom osnovu su članovi Parlamenta odgovorni Agenciji, ako se zna da je Skupština birala članove tog tela, da im je odredila platu i da oni poslanicima podnose izveštaje. U tom začaranom krugu se gubi svaki smisao i postavlja se pitanje može li računopolagač, bilo da je u pitanju Agencija, revizor ili ombudsman, da ispituje svog poslodavca – kaže u razgovoru za Danas Muamer Zukorlić, poslanik Bošnjačke demokratske zajednice Sandžaka, negirajući da je u sukobu interesa i da se protiv njega vode psihološki pritisci.
*Aleksandra Jerkov, poslanica DS, ipak smatra da kao predsednik skupštinskog odbora imate interes da utičete na rad Komisije za akreditaciju kako bi univerzitet u Novom Pazaru, čiji ste predsednik, dobio konačno akreditaciju.
– Ako sam u sukobu interesa, onda sam isključivo u sukobu interesa sa Aleksandrom Jerkov, jer ona više nije predsednik Odbora, nego ja. To je banalan lični razlog, jer je ona umislila da je mesto predsednika Odbora postalo neko njeno nasleđe. Demokrate nemaju ni jedan jedini razlog da budu glasni, jer krivac treba da ćuti.
*Zašto su krivci?
– Demokrate nisu protiv mene od juče, već od 2008. godine, kada su odbili da ispune izborna obećanja. Tada su dobili podršku Bošnjaka, uz naš totalni angažman, jer su nam obećali da će ispraviti nepravde prema Bošnjacima koje su učinjene za vreme Koštuničine vlast. To je dvojnost Islamske zajednice, napadi na imovinu Islamske zajednice, islamska veronauka, i tako dalje. Boris Tadić je pred 20.000 Bošnjaka obećao da će to rešiti i na tim obećanjima je čak dva puta dobio izbore. Ali, on je definitivno odlučio da pojedeno ne plati. Koliko znam, za takve postupke se ili dobijaju batine, ili se peru sudovi u restoranu.
*Za šta ste se vi opredelili, da pere sudove ili da dobije batine?
– Ogorčeni smo krenuli u otvorenu kritiku, a on je krenuo da nam se sveti. Poslao nam je žandarmeriju i došlo je do krvavih sukoba. Zloupotrebljavana je policija u otimanju imovine Islamske zajednice. NJegovi kadrovi su blokirali akreditaciju Univerziteta u Novom Pazaru, pa se sada pokazuje i da je Jerkov bila deo te lobističke zavere koja je mene označila kao opasnost, kao nekoga ko pali i ruši Srbiju. To je trajalo nekoliko godina i to se Tadiću obilo o glavu.
*Zato ste se okrenuli naprednjacima?
– Da. Kako bih kaznio Tadića sastao sam se sa Nikolićem na internacionalnom univerzitetu i dao mu podršku, bez obzira na sve ideološke raskorake. To je normalno. Tražite saveznike da se odbranite od neprijatelja. Moja implementacija kroz državne organe danas za njih predstavlja poraz, jer su politički pali, a sada ne postoji ni tih 300 kilometara između mene i države.
*Odgovara li vaša implementacija, kako kažete, kroz državne organe Rasimu LJajiću i Sulejmanu Ugljaninu, koji nisu bili baš blagonakloni prema vama?
– Sada kada sam otklonio opasnost da oni mene predstavljaju Srbiji, u panici su jer ću se zvaničnoj i nezvaničnoj Srbiji sam predstavljati ubuduće.
*Kako ćete kao deo vladajuće koalicije sarađivati sa LJajićem, koji će takođe biti njen deo, s obzirom na ranije sukobe?
– Sarađivaću onoliko koliko on bude spreman na saradnju. Ako sam razvio barjak politike pomirenja, nisam to uradio selektivno. Ideja pomirenja nema smisla ako ćete da se mirite sa nekim, a ne sa svakim. Ta ideja nema alternative i ja nudim pomirenje na relaciji Bošnjaci – Srbi, na relaciji Bošnjaci unutar sebe, ali i pomirenje sa Ugljaninom i LJajićem. Ne radi se ovde o dnevnopolitičkom pomirenju, već o zdravoj relaciji koja bi trebalo da ozdravi svu tu našu prošlost i blisku i dalju.
*Verujete li da će LJajić i Ugljanin prihvatiti to pomirenje?
– Oni za to nemaju hrabrosti, jer ima nešto zbog čega se boje da me pogledaju u oči. Zbog svega što su radili protiv mene i svog naroda i Islamske zajednice. Čak ih i razumem.
*Pa zar oni nisu radili za Islamsku zajednicu?
– LJajić je radio samo godinu dana, između 2007. i 2008. godine, dok nije dobio izbore, a onda se priklonio Tadiću. Ugljanin je rat Islamskoj zajednici objavio 1996. godine, kada smo odbili da budemo članica njegovog Muslimanskog nacionalnog vijeća. Svi naši sukobi su bili na toj relaciji, jer ja ne prihvatam da služim, osim onome čemu sam se zakleo.
*Kakva je perspektiva Bošnjačkog nacionalnog veća sa Ugljaninom na čelu?
– Nažalost, praksa je pokazala da on nema kapaciteta da tu zajednicu povede u prosperitet. NJegov kapacitet je toliki da glasove koje dobije unovči kroz učešće u vladi i tada govori da su Bošnjaci sa najvišim stepenom prava, a onog trenutka kada nije u vladi, onda nema više ni statusa, ni prava, a Srbija je tada šovinistička tvorevina.
*To znači, ako dobro razumem, da vi nećete biti član Vučićevog kabineta?
– Definitivno je moja odluka da ostanem u parlamentu i to znači da ću opet biti različit od Ugljanina i LJajića i da neću prodati glasove za svoj položaj u vladi. Uloga poslanika jeste bitna, ali nema privilegije vlasti, ni finansijske, ali ni što se tiče direktnog uticaja. Nisam došao u Beograd sa dva poslanika da bilo koga preglasam. Došao sam kao autentični predstavnik Bošnjaka i svih drugih koji su me glasali, ali i kao neko ko će ponuditi kvalitet.
*BDZS je ipak dogovorio sa Vučićem angažman u vladi. U kojim ministarstvima ćete imati državnog sekretara?
– Postoji mogućnost, ali još nismo uspostavili konačni dogovor. Potrebno je da još malo vodimo razgovore. Imaćemo nekoliko državnih sekretara u nekoliko ministarstava, ali o tome još neću da govorim dok ne potpišemo koalicioni sporazum. Uglavnom su to ona ministarstva sa čije pozicije bi moglo da se pomogne narodu iz koga dolazim. Cilj nam je da se otvori prostor za mlade Bošnjake, kako bi shvatili da vrata države za njih nisu zatvorena i da država shvata da im oni nisu potencijalna opasnost.
*Potpuno ste odustali od verskog angažmana?
– Mene možete optužiti za svašta, ali za licemerstvo nikako. Ne igram se. Ja nisam versko i političko lice. Sada sam samo političar i tome sam se posvetio sto jedan odsto.
*Da li će sa novim ljudima u Islamskoj zajednici doći do pomirenja?
– Islamska zajednica Srbije je jedna fiktivna organizacija koja živi na državnim jaslima i koja nema nikakvu bazu i ne može se čak zvati islamskom zajednicom. To je paraverska tvorevina nakačena na državne strukture, koja je sramota za državu i predstavlja prepreku poverenja između muslimana i države. Ta izraslina se ipak polako suši, a ti ljudi u belim kapama koji se pojavljuju na beogradskim prijemima su neka vrsta ikebane.
*Možete li kao političar više da pomognete rešavanju tih problema nego kao verski poglavar?
– Verujem da mogu i zato sam između ostalog i ušao u politiku. Shvatio sam da smo mi kao narod nezaštićeni od politike.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


