Marko Đurić: Pred Srbiju je stavljen utlimatum 1Protest zaposlenih u "Trepči" Foto: TVMost

Istoga dana kada je Vlada Kosova usvojila dokument o vlasništvu nad kombinatom Trepča, direktor Kancelarije za KiM Vlade Srbije Marko Đurić izjavio je RTS da je, povodom imovine Telekoma, u Briselu stavljen ultimatum pred Srbiju.

Vlada Kosova usvojila je juče Nacrt zakona o Trepči, kojim se, kako prenosi portal Kossev, predlaže da 80 odsto ovog preduzeća bude vlasništvo kosovske vlade, a 20 odsto zaposlenih. Usvajanju su se suprotstavili predstavnici Srba u kosovskoj vladi – zamenik kosovskog premijera, Branimir Stojanović i ministri Ljubomir Marić i Dalibor Jevtić. Kako ističu, Srbi nisu učestvovali u izradi zakona, a suprotstaviće se i njegovom usvajanju na sednici skupštine koja je najavljena za petak.

U međuvremenu, grupa radnika „Trepče“ iz severnog sela Kosovske Mitrovice blokirala je nakratko put Priština – Raška kod Rudara nezadovoljna odlukom kosovske vlade da skupštini predloži nacrt zakona prema kojem 80 odsto tog kombinata pripada Kosovu.

„Radi zaštite našeg kombinata i prava radnika okupili smo se ovde da bi iskazali protest zbog mera koje pokrajinski organi preduzimaju za otuđenje našeg kombinata i imovine Srbije. Na ovaj način uspostavlja se pravno nasilje koje direktno utiče na naš život i rad radnika Trepče“, rekao je predsednik sindikata „Trepče“ Duško Dragović.

Dragović je najavio da će radnici „preduzeti sve mere kako bi zaštitili svoje interese“ i da neće prepustiti „Trepču“ kosovskoj vladi na upravljanje, jer od kombinata žive porodice oko 3.000 radnika, prenosi RTS.

Ranije ujutru direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić izjavio je za RTS da Beograd do kraja nedelje treba da se izjasni da li prihvata ili ne prihvata „nakaradan predlog sporazuma o telekomunikacijama“, napominjući da je njime uslovljen dalji put evropskih integracija Srbije, prenosi FoNet. Đurić je istakao da je uveren da Srbija ne može da prihvati neprincipijelne ultimatume. Nešto vrlo čudno se desilo prošle nedelje u Briselu. Bukvalno u toku noći između četvrtka i petka papir koji je stajao pred nama na stolu je potpuno promenjen. Uslovi su fundamentalno promenjeni, predočio je Đurić. Očigledno je da se neko sa strane, neko ko nije EU ni Priština, umešao da bi ove razgovore učinio neuspešnim, da bi postigao drugi politički cilj, da bi Srbiju izložio pritisku kojem dosad nije bila izložena, naglasio je on.

Prema oceni Đurića, uslovi su neprihvatljivi i skandalozni i reč je o pokušaju da se otme imovina Telekoma i da se zgazi bilo kakav komercijalni interes i mogućnost da se normalno komunicira. Telekom bi bio prvi korak, smatra Đurić, a onda bi se to preslikalo i na energetiku, a po istom tom modelu bili bi otete Gazivode i svi drugi elektroenergetski potencijali, i državna i društvena imovina. Dakle, ili da to prihvatimo tako kako je ponuđeno, ili nema ništa od evrointegracija, od nastavka otvaranja poglavlja i svega ostalog, to je nešto što se iz podteksta vrlo jasno vidi, rekao je Đurić.
Još gore, naglasio je on, traži se da se odricanjem imovine, kada je reč o Telekomu Srbije, složimo sa time da sva naša imovina na Kosovu i Metohiji nije naša, već da pripada insititucijama lažne, nelegalne države u Prištini. Đurić je rekao da su u Vladi vođeni teški razgovori i da je uveren da takvi uslovi nisu prihvatljivi. Ako dođe do toga da Srbija prihvati ovakve neprihvatljive uslove, ne bih mogao da ostanem tu gde jesam, rekao je Đurić.

Podsetimo, sporazumom o telekomunikacijama, postignutim 25. avgusta prošle godine, predviđeno je da Srbija traži pozivni broj za Kosovo koji će, kao vlasništvo Srbije, ustupiti na korišćenje Prištini, a da se Telekomu Srbija omogući da nesmetano posluje na teritoriji Kosova, odnosno da osnuje ćerku firmu i dobije licence za fiksnu i mobilnu telefoniju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari