Jake packe za Murinja i Inter 1Foto: FoNet/AP

Fudbaleri Mančester junajteda doživeli su poraz od Fejenorda na premijeri u ovogodišnjoj Ligi Evrope.

Ekipa koju predvodi Žoze Murinjo poražena je ‘De Kojpu’ minimalnim rezultatom, a strelac jedinog gola bio je Vilhena u 79. minutu. Portugalac je izveo poprilično respektabilan tim sa Rašfordom, Pogbom, Matom i Marsijalom, ali je posle anemične partije i samo jedne šanse u prvom poluvremenu, morao da napravi trostruku izmenu u 63. minutu. Ušli su Ibrahimović, Depaj i Jang, Šveđanin je imao dve-tri dobre prilike, ali je šok za Engleze stigao u finišu. Jorgensen je možda bio u ofsajdu kada je dobio loptu, probio je po desnoj strani i vratio povratnu na penal, gde holandski vezista natrčava i šalje je u mrežu.

U drugoj utakmici grupe A Zarja je sve do poslednjih trenutaka imala vođstvo i senzacionalnu pobedu nad Fenerbahčeom (gol postigao Grečuškin u 52. minutu), ali je Kjer rastužio domaće navijače u šestom minutu nadoknade vremena (1:1).

Najveći heroji prvog termina Lige Evrope su igrači Zenita, koji su na gostovanju Makabiju u Tel Avivu uspeli da preokrenu minus od tri gola u finišu meča grupe D. Pošto je Kokorin smanjio na 3:1, desni bek domaćih je za dva minuta zaradio dva žuta kartona i ostavio saigrače na cedilu. Jedan od njih je i srpski reprezentativac Predrag Rajković, koji je za 15 minuta morao četiri puta da vadi loptu iz mreže. Pogađali su Mak i Đulijano, pre nego što je Luka Đorđević u 92. minutu doneo veliko slavlje Rusima.

U ovoj grupi igrali su još AZ Alkmar i Dandalk – Holanđani su imali više od igre, vođstvo do 89. minuta golom Vujtensa, ali su primili gol sa igračem manje i ostali bez velika tri boda.

Na terenima širom Evrope bilo je mnogo srpskih predstavnika, a najzapaženiju ulogu imao je Nemanja Maksimović. Zlatni ‘Orlić’ sa Novog Zelanda i reprezentativac Srbije postigao je gol za Astanu na gostovanju Apoelu u 46. minutu. Uz njega, na terenu je do 57. minuta bio Đorđe Despotović. Kazahstanci su vodili na Kipru, ali su domaći preokrenuli golovima Oliveire i De Kamarga – 2:1. U drugom meču grupe B Olimpijakos je minimalnim rezultatom savladao Jang Bojs u gostima, golom veterana Estebana Kambijasa. Srpski vezista Luka Milivojević je sa kapitenskom trakom predvodio ‘crveno-bele’ i nadigrao dvojac iz Jang Bojsa koji čine Miralem Sulejmani i Milan Gajić.

U C grupi Majnca i Sent Etjen su remizirali (1:1), dok je Anderleht ostvario siguran trijumf nad Gabalom, rezultatom 3:1. Ni mečevi u grupi F nisu nam doneli previše neizvesnosti u finišu. Genk jeste poveo protiv Rapida u Beču u 29. minutu golom Bejlija, ali su domaći napravili potpuni preokret do isteka sata. Prvo je Švab u 51. izjednačio, potom je Žoelinton osam minuta kasnije iskoristio asistenciju strelca prvog gola, da bi već u sledećem napadu Koli zatresao sopstvenu mrežu. Konačnih 3:2 postavio je Bejli sa bele tačke u samom finišu utakmice. Mnogi su videli utakmicu Sasuola i Atletik Bilbaa kao mesto na kojem će ‘prštati’ od golova. Ipak, desilo se sasvim drugačije – Baski su imali samo dve šanse, dok su Italijani svoje dve realizovali. Klub koji je izbacio Zvezdu u plej-ofu kvalifikacija, trijumfovao je rezultatom 3:0, a pogotke su postigli Lirola, Defrel i Politano u drugom poluvremenu.

Fudbaleri Hapoel Ber Ševe pobedili su u Milanu Inter sa 2:0, u utakmici prvog kola Grupe K u Ligi Evrope. Hapoel je poveo u 54. minutu golom Migela Vitora, a konačan rezultat postavio je Buzaljo u 77. minutu.

U drugoj utakmici u Grupi K Sautempton je na svom terenu pobedio Spartu iz Praga sa 3:0. Engleski tim poveo je golovima Čarlija Ostina, u petom minutu iz jedanaesterca i u 27. minutu. Konačan rezultat postavio je DŽej Rodriges u drugom minutu sudijske nadoknade vremena.

Fudbaleri Ajaksa pobedili su u Atini Panatinaikos sa 2:1 u Grupi G. Domaći su poveli u petom minutu preko Markusa Berga, a izjednačio je Bertran Traore u 34. minutu. Pobedu Ajaksu doneo je DŽajro Ridevald u 67. minutu, pošto je prethodno Davi Klasen promašio penal. U drugoj utakmici u toj grupi Standard Lijež je odigrao 1:1 protiv Selte. Viljareal je kao domaćin pobedio Cirih sa 2:1 u Grupi L, dok je u drugom meču u toj grupi Osmanlispor pobedio Steauu sa 2:0.

Fudbaleri PAOK i Fiorentina odigrali su bez golova u Grupi J, dok je nešto ranije Liberec odigrao 2:2 sa Karabagom. Šahtjor je na gostovanju pobedio Konjaspor sa 1:0 u Grupi H, a Gent i Braga odigrali su nerešeno 1:1.

Šalke je pobedio Nicu u Francuskoj sa 1:0 golom Abdula Babe Rahmana u 75. minutu, a u drugoj utakmici u Grupi I Krasnodar je u Austriji pobedio Salcburg golom Žoazinja u 37. minutu.