Rusi nakon preokreta do polufinala Evropskog prvenstva 1Fto: EPA/ SEDAT SUNA

Košarkaši Rusije pobedili su Grčku u četvrtfinalu Evropskog prvenstva u košarci 74:69 i tako došli u poziciju da se bore za medalju, a u polufinalu će igrati sa boljim iz meča Srbija – Italija, koji je na programu u 20:30 časova.

Mnogo bolje su u susret „ušli“ Grci i zahvaljujući Kalatisu i Printezisu došli brzo do dvocifrene prednosti.

Rusima ništa nije išlo u napadu, njihov najbolji igrač Aleksej Šved je utakmicu otvorio sa šest vezanih promašenih šuteva, a poluvreme završio sa samo 4 postignuta poena, od toga dva sa linije za slobodna bacanja, pa je „minus od šest“ poena bila premija za Ruse na poluvremenu.

Nastavili su Grci u istom ritmu i u drugom poluvremenu, ali onda Rusija „ubacuje“ u višu brzinu, Šved se budi, a sa njim i Voroncevic pogotovo u šutu za tri poena i na početku poslednje deonice Rusija je u blagom plusu.

Najbolji igrač u redovima Konstatisa Misasa, Janis Burusis se umara, a za njega Papajanis očigledno nije bio dostojna zamena, pa veteran provodi na parketu mnogo više vremena nego do sada na turniru, a to se održava na koncentraciju i četiri vezana promašena slobodna bacanja u nizu, pa novom serijom Šveda i drugova Rusija stiže do „plus šest“, što će se na kraju ispostaviti kao nedostižna prednost.

U dresu Rusije najbolji je bio upravo Šved, u drugom poluvremenu je ubacio čak 22 poena i tako odveo Rusiju do velikog uspeha, a u redovima poražene ekipe bolji od ostalih bio je Kalatis sa 25 poena.

Dmitri Hvostov je imao zapaženu rolu u redovima ekipe Sergeja Baždarevića, ubacio je u završnici veoma bitna dva poena kada niko nije mogao da postigne koš puna tri minuta, a onda je bio precizan i sa linije za slobodna bacanja, tako da se on može okarakterisati kao potajni junak meča, iako je veliku utakmicu odigrao Timofej Mozgov koji je sa 13 poena u prvih 20 minuta bukvalno sam održavao Rusiju „u životu“.