Donald Trump

Getty Images

Bivši američki predsednik Donald Tramp izjasnio se da nije kriv u slučaju izborne prevare u Džordžiji, odričući se prava da se pojavi pred sudom naredne nedelje.

On je među 19 optuženih za zaveru oko poništavanja rezultata izbora 2020. u ovoj američkoj državi na jugoistoku zemlje.

Tramp se prošle nedelje predao nadležnima u zatvoru okruga Fulton u Atlanti, gde su ga i fotografisali.

Više puta je negirao bilo kakvu krivicu, opisujući slučaj kao politički motivisan.

Donald Tramp se optužen po 13 tačaka, među njima i reketiranje – zbog navodnog pritiska na zvaničnike Džordžije da ponište rezultate predsedničkih izbora 2020. u toj državi.

Prema sudskom dokumentu podnetom u četvrtak, bivši američki predsednik je rekao da „potpuno razume“ prirodu navoda i njegovo pravo da se pojavi pred sudom.

„Svestan sopstvenih prava, ovim se slobodno i dobrovoljno odričem onih da prisustvujem iznošenju optužnice i da mi se ona pročita na javnom pretresu“, navodi se u potpisanom dokumentu.

Trenutni favorit za kandidata republikanaca za predsednika Amerike na izborima 2024, pojavio se na svakom od tri prethodna ročišta.

Od njega se zahtevalo da se pojavi na suđenjima u Njujorku i Floridi, dok je u odvojenom slučaju u Vašingtonu odlučio da ne traži virtuelno pojavljivanje.

U sva tri slučaja preduzete su mere strogog obezbeđenja, dok su se Trampove pristalice i kontrademonstranti okupili u blizini zgrada suda.

Okrug Fulton u Džordžiji je jedina pravna instanca u kojoj se pravno goni, a gde se optuženima pruža mogućnost da se ne pojave na sudu kada su zvanično optuženi u krivičnim predmetima.

Brajan Tevis, advokat iz Atlante koji zastupa jednog od Trampovih saoptuženika, Rudija Đulijanija, rekao je za CBS, američkog partnera BBC-ja, da u „99 odsto slučajeva“ optuženi koriste ovo pravo.

Ranije ove nedelje, još troje optuženih u ovom slučaju izjasnilo se da nisu krivi, poput bivših Trampovih advokata Reja Stalingsa Smita i Sidni Pauel, kao i nekadašnje poznate publicistkinje Trevijane Kuti.

Tramp je prvobitno trebalo da bude saslušan 6. septembra, a potom i ostali optuženi u intervalima od 15 minuta.

Svih 19 optuženih u ovom slučaju, kao i Tramp, optuženo je za kršenje džordžijskog Zakona o organizacijama pod uticajem reketa i korumpiranim organizacijama, poznatiji kao RIKO.

Širom Amerike i na saveznom nivou, ovi zakoni se koriste da pomognu tužiocima da povežu podređene koji su prekršili zakon sa onima koji su davali naređenja ili organizovali zločin.

Okružna tužiteljska Fultona, Fani Vilis, iz redova demokrata, sve je više na udaru kritika nekih republikanaca i Trampovih saveznika zbog njene odluke da optuži Trampa ovim povodom.

Ranije u avgustu, državni senator Kolton Mur poslao je pismo guverneru Džordžije Brajanu Kempu, republikancu, pozivajući na specijalnu sednicu za opoziv tužiteljke Vilis.

Na konferenciji za novinare u četvrtak, Kemp je rekao da tek treba da vidi dokaze da bi takav potez bio opravdan.

„Sve dok sam ja guverner, mi ćemo se pridržavati zakona i Ustava, bez obzira kome to politički pomaže ili šteti“, rekao je guverner.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari