lavrov

Getty Images
Iz Dodikovog kabineta navode da je ikona porodično vlasništvo

Sporna ikona Svetog Nikole koju je srpski član Predsedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik nedavno poklonio ruskom šefu diplomatije Sergeju Lavrovu „nije ukradena i spada u red porodičnih osveštanih ikona“, saopštili su iz Dodikovog kabineta.

Ipak, rusko Ministarstvo spoljnih poslova je u međuvremenu saopštilo da će poklon vratiti.

Prema pisanju bosanskih medija, ikona koju je Dodik poklonio Lavrovu tokom posete Bosni 14. decembra nosi pečat koji svedoči o tome da je u vlasništvu sovjetske Ukrajine. Fotografiju ikone je objavila novinska agencija Srna.

Sumnja se da je izneta iz Luganska, grada na istoku Ukrajine koji se nalazi na teritoriji koja je od 2014. godine pod kontrolom proruskih snaga.

Poreklo ikone bi trebalo da utvrdi Interpol, saopštilo je Ministarstva spoljnih poslova Rusije.

Pet dana kasnije saga se nastavlja.

„Salve izmišljotina i neistina usledile su posle pogrešne početne medijske prezentacije da je reč o ikoni koja je deo kulturne baštine i nacionalno blago, što nigde nije ustanovljeno“, navodi se u saopštenju Dodikovog kabineta.

Dodaje se da to „potvrđuje i činjenica da ni sedam dana posle uručenja poklona nema potvrde da se ikona nalazi na listama nestalih ikona, niti da je ko potražuje ili da je deo bilo čije kulturne baštine“.

Ministarstvo kulture i informativne politike Ukrajine saopštilo je da je ikona iz Luganska u vlasništvu Ukrajine, prenosi Beta.

Na ikoni je, kako je navedeno, pečat Odeske regionalne komisije za zaštitu spomenika materijalne kulture i prirode, koja je osnovana 1926. godine u Odeskom istorijsko-arheološkom muzeju.

Iz kabineta Milorada Dodika nisu odgovorili na pitanja BBC-ja na srpskom povodom ovog slučaja.

Prethodno je ministarka spoljnih poslova Bosne i Hercegovine Biljana Turković izjavila da Tužilaštvo „ima ozbiljnu osnovu da izvrši uvid kako je Dodik došao u posed otuđene ukrajinske imovine“.

Tužilaštvo BiH je u petak formiralo predmet i saopštilo da će proveriti sve navode, prenela je televizija N1.

Ambasada Ukrajine u Bosni i Hercegovini je 16. decembra uputila je notu bosanskoj vladi, sa pitanjem kako je ikona dospela u tu zemlju.

Dodik, Rusija i Ukrajina: Iz Dodikovog kabineta poručuju da sporna ikona „nije ukradena", ipak Lavrov vraća poklon u Bosnu i Hercegovinu 1

„Naše diplomate će se u narednih nekoliko dana sastati sa bosanskim kolegama“, kaže portparol Ministarstva spoljnih poslova Ukrajine Oleg Nikolenko za BBC na ukrajinskom.

Dodao je da će javnost biti obaveštena o ishodu sastanka.

Iz ukrajinskog Ministarstva spoljnih poslova dodaju da su diplomate za poklon saznale iz medija, zahvaljujući fotografijama pečata koji navodno potvrđuje njeno ukrajinsko poreklo.

„Želimo objašnjenje kako se ikona uopšte našla u Bosni i Hercegovini, ali i kako je došlo do odluke da bude poklonjena ruskom ministru“ zaključuje Nikolenko.

lavrov

Getty Images
Ovo nije bio prvi put da Sergej Lavrov od Dodika dobije pravoslavnu relikviju

Kako prenose bosanski mediji, u noti koju je ambasada Ukrajine uputila bosanskim diplomatama između ostalog se navodi da je Lugansk „na teritoriji koja je pod okupacijom Rusije“, pa bi eventualno prikrivanje informacija o tome kako je ikona dospela u Bosnu moglo da se protumači kao „podrška agresivne ruske politike prema Ukrajini“.

Ovo nije prvi put da se Dodik našao u centru skandala sa ukrajinskim diplomatama.

U martu 2014. godine, ambasada Ukrajine kritikovala je Dodika zbog podrške koju je iskazao Rusiji povodom aneksije Krima.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari