A Ukrainian child refugee

Reuters
Smatra se da je više od 16.000 ukrajinske dece prebačeno u oblasti pod ruskom kontrolom

Ruska prisilna deportacija ukrajinske dece u oblasti pod njenom kontrolom predstavlja ratni zločin, rekli su istražitelji Ujedinjenih nacija.

Istražna komisija UN za Ukrajinu saopštila je da postoje dokazi o ilegalnom transferu stotina ukrajinske dece u Rusiju.

Izveštaj Komisije je kategoričan da je Rusija počinila i druge ratne zločine u Ukrajini – napadi na bolnice, mučenja, silovanja i namerna ubistva.

Prema podacima ukrajinske vlade, broj dece koja su prisilno odvedena u Rusiju je 16.221.

Rusija sprovodi politike poput davanja ruskog državljanstva i smeštaja dece u hraniteljske porodice kako bi „stvorila okvir u kojem bi neka deca mogla trajno da ostanu“ u Rusiji, navodi se u izveštaju UN.

Dok je transfer trebalo da bude privremen, „većina je pretvorena u dugotrajne“, pri čemu su se i roditelji i deca suočavali sa „nizom prepreka u uspostavljanju kontakta“, pišu istražitelji UN.

U nekim slučajevima, roditelji ili deca su rekli Komisiji da su u oblastima pod kontrolom Rusije, premeštenu decu naterali da nose „prljavu odeću, da su na njih vikali i vređali ih“.

Rekli su i da „neka deca sa smetnjama u razvoju nisu dobila adekvatnu negu i lekove“.

Teret kontaktiranja njihovih roditelja pao je prvenstveno na prebačenu decu jer su se odrasli suočavali sa „značajnim logističkim, finansijskim i bezbednosnim izazovima“ u pronalaženju ili vraćanju svoje dece, navodi se u izveštaju.

Citirani su i svedoci koji su rekli da mala deca, koja su prebačena, možda nisu bila u stanju da uspostave kontakt sa njihovim porodicama i da bi to moglo da rezultira „gubitkom kontakta sa njima na neodređeno vreme“.

Prisilne deportacije ukrajinske dece „krše međunarodno humanitarno pravo i predstavljaju ratni zločin“, zaključuje se u izveštaju.

UN su saopštile da bi pored silovanja, ubistava i „široko rasprostranjenog“ mučenja, Moskva mogla biti odgovorna za još teže „zločine protiv čovečnosti“ – posebno za talas ruskih napada na energetsku infrastrukturu Ukrajine koji je počeo prošlog oktobra.

Komisija utvrđuje i da li bi bombardovanje i opsada grada Marijupolja na jugu Ukrajine prošlog maja mogli da predstavljaju zločin protiv čovečnosti.

Istražitelji su rekli da su takođe dokumentovali „mali broj“ prekršaja koje su počinile ukrajinske oružane snage.


Pogledajte video:

Ukrajina: „Ne tretiraju ih kao ljudska bića, deca ovde preživljavaju“
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari