Alexander Bastrykin in 2021

Getty Images
Aleksandar Bastrikin je šef ruske istražne komisije

Vlasti u Rusiji optužile su 92 pripadnika ukrajinskih oružanih snaga za zločine protiv čovečnosti, saopštio je šef ruskog istražnog komiteta.

Aleksandar Bastrikin je rekao za provladin list Rosiskaja Gazeta da je pokrenuto više od 1.300 krivičnih istraga.

Predložio je i da suđenja budu organizovana pred međunarodnim sudom, uz podršku nekih zemalja poput Irana, Sirije i Bolivije, tradicionalne saveznike Rusije.

Ukrajina vodi sopstvene istrage o ratnim zločinima.

Pored 92 pripadnika ukrajinske vojske proptiv kojih je Moskva već sastavila optužnice, traži se još 96 ljudi, među kojima i 51 komandant oružanih snaga, rekao je Bastrikin.

Ukrajinci su bili umešani u „zločine protiv mira i bezbednosti čovečanstva“, rekao je on listu.

BBC ne može da potvrdi tvrdnje iz u intervjua, a vlasti u Kijevu za sada nisu komentarisale.

Ranije u julu, Ukrajina je saopštila da ispituje više od 21.000 ratnih zločina koje su navodno počinile ruske snage od početka invazije u februaru.

U maju je u Ukrajini održano prvo suđenje za ratne zločine od početka invazije.

Sud je osudio 21-godišnjeg ruskog tenkistu na doživotni zatvor zbog ubistva nenaoružanog civila.

Međunarodni krivični sud poslao je tim istražitelja i forenzičkih stručnjaka u Ukrajinu kako bi istražili navode o ratnim zločinima.

Kremlj negira sve ratne zločine ili da je ciljao civile.

Kremlj okrivljavuje Ukrajinu za granatiranje sopstvene infrastrukture i ubijanje sopstvenih civila.

Upitan u intervjuu da li bi moglo da se održi suđenje uz podršku UN, Bastrikin je rekao da je tako nešto teško ostvarivo i optužio Zapad da otvoreno sponzoriše „ukrajinski nacionalizam“.

Bastrikin je umesto toga predložio da se uspostavi međunarodni tribunal sa zemljama koje imaju „nezavisan stav o ukrajinskom pitanju“ – posebno Sirijom, Iranom i Bolivijom.

Moskva je više puta tvrdila da je Ukrajina „prepuna neonacista“ što je bilo jedno od opravdanja za ono što naziva „specijalnom vojnom operacijom“.

Sirija i Iran su u martu glasali protiv rezolucije UN kojom se osuđuje ruska invazija na Ukrajinu, dok je Bolivija bila uzdržana.

Bastrikin je rekao da je u toku i istraga protiv zaposlenih u ukrajinskom ministarstvu zdravlja koje je optužio, bez pružanja dokaza, za razvoj oružja za masovno uništenje.

Pod istragom su osumnjičeni plaćenici iz Velike Britanije, SAD, Kanade, Holandije i Gruzije, rekao je on za ruski list.

Proruski sud u delu Donjecka koje je pod kontrolom snaga koje podržava Moskva, osudio je u junu dvojicu Britanca i Marokanaca na smrtnu kaznu pod optužbom da su se kao plaćenici borili na strani Ukrajine.

Ejden Aslin, Šon Piner i Brahim Saudun optuženi su da su plaćenici, ali porodice Britanaca tvrde da su oni „dugogodišnji pripadnici ukrajinske vojske“.


Pogledajte video: Šta je ratni zločin

Šta je ratni zločin
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari