Bolnica u Aleksincu

BBC/Slobodan Maričić
Bolnica u Aleksincu

U dva dana, više od 160 radnika fabrike „Magna“ u Aleksincu, na jugu Srbije, potražilo je lekarsku pomoć zbog zdravstvenih tegoba, ali nadležni još nisu utvrdili uzrok njihovih problema.

Iako je u prvi mah saopšteno da je prvoj grupi od više od 100 radnika pozlilo usled trovanja lepkom, taj uzrok je isključen, jer se potom i druga grupa od 57 radnika požalila na zdravstvene tegobe.

Svima koji su se javili lekaru, stanje je stabilno i nema životno ugroženih, rekli su za BBC lokalni lekari.

Iz Ministarstva zdravlja su za BBC na srpskom rekli da su se radnici kanadsko-austrijske firme požalili na kašalj, peckanje u grlu, gušenje, pad kiseonika u krvi, glavobolju, mučninu i povraćanje.

O tome šta se desilo, od nadležnih u „Magni“ BBC na srpskom nije dobio komentar.

„Nemamo šta da kažemo“, kratko su naveli iz fabrike u kojoj se prave presvlake za sedišta za automobile.

Posle prvog dana kada je radnicima pozlilo, „Magna“ je prosledila saopštenje u kojem je potvrdila da je tokom održavanja podne obloge došlo do toga da neki zaposleni iskuse štetan uticaj na zdravlje.

„Lepak koji je korišćen tokom radova održavanja je standardni lepak za komercijalnu upotrebu“, dodali su, uz želje radnicima da se što pre oporave.

Fabrika je sada zatvorena po nalogu tužilaštva, dok se ne ispitaju sve okolnosti.

Šta se desilo u aleksinačkoj fabrici?

Kada je prvoj grupi radnika pozlilo u sredu, odmah se posumnjalo na lepak i hemijska isparenja zbog zamene podnih obloga.

Kako je tada saopšteno iz Osnovnog tužilaštva u Aleksincu, „pretpostavlja se da je reč o trovanju od isparenja hemikalija“.

„Sumnjalo se na lepak, ali su rezultati ispitivanja bili negativni.

„Lepak nije, a nešto se očigledno dešava periodično, a ne konstantno“, navode u tužilaštvu.

Pre nego što je na posao stigla treća smena radnika, prostorije fabrike su izvetrene, ali je i posle toga 57 radnika zatražilo medicinsku pomoć.

„Počeli smo da radimo u deset sati uveče, bilo je tu kompletno rukovodstvo sa direktorkom, predsednik opštine i istražni sudija.

„Oni su otišli pola sata posle ponoći, a već 30-ak minuta kasnije u pogonu je nastao haos“, priča radnik iz treće smene za BBC na srpskom, ali je tražio da mu se ne pominje ime.

On kaže da se nije osećao nikakav neprijatan miris, ali da se sve nekako poklopilo sa momentom kada su počele da rade klime i toplotne pumpe za grejanje pogona.

„Prvo smo videli da je žena pala u nesvest, a onda su i drugi počeli da kašlju, povraćaju i da ih boli glava“, ispričao je radnik.

Radnik, sa kojim je BBC na srpskom razgovarao, kaže i da je hala velika, da nema podno grejanje, već da se greje uz pomoć klima i toplotnih pumpi.

„Treba ispitati i kožu i tkaninu koja se koristi u proizvodnji, jer se to možda prska različitim sredstvima za zaštitu.

„Inače, vrata hale su bila otvorena sve vreme dok su nadležni sinoć bili tu, a kada smo ih zatvorili i pustili grejanje, ubrzo je nastao haos“, rekao je zaposleni za BBC.

Dalibor Radičević, predsednik opštine Aleksinac, rekao je za Radio-televiziju Srbije da „uzrok mora biti otkriven jer je ugroženo zdravlje ljudi“.

Dodao je i da niko u četvrtak nije lepio itison u proizvodnom pogonu, kao što je to bio slučaj u sredu, kada je prvi put prijavljeno trovanje.

BBC na srpskom je pokušao da kontaktira sa Radičevićem, ali do objavljivanja teksta on nije odgovarao na pozive.

Ko je pustio radnike u firmu?

Dok se ne utvrdi tačan uzrok trovanja zaposlenih, stavljen je ključ u bravu fabrike.

„Tokom četvrtka, sve relevantne institucije rekle su da je vazduh u postrojenju čist i ništa nije ukazivalo da će se incident ponoviti“, rekao je Radičević za RTS.

To je i razlog, dodaje, što su se radnici vratili na posao.

„Nismo nadležni za zatvaranje i otvaranje fabrike, to je posao Inspekcije rada.

„Nije postojala zabrana rada i rukovodstvo je samo donelo odluku da nastave proizvodnju u trećoj smeni“, kažu u aleksinačkom tužilaštvu za BBC.

BBC je tražio odgovore i od Ministarstva rada o vanrednoj kontroli poslovanja i zaštiti na radu zaposlenih u firmi „Magna“, ali ih nisu dostavili.

„Uviđaj u fabrici će opet biti urađen, a razgovaraćemo i sa zaposlenima iz treće smene.

„Prvo da se utvrdi da je bezbedan ulazak u samu halu“, kažu u tužilaštvu.

Kako se osećaju radnici?

„Niko nije ugrožen i svi su dobro“, rekao je doktor Nenad Marković, načelnik Hitne pomoći u Aleksincu, za BBC.

Dodaje da nije bio pacijenata u teškom stanju i da su u četvrtak uveče prevezli jednu radnicu u Niš na odeljenje toksikologije, ali je i ona puštena na kućno lečenje.

„Niko od njih nije mogao da opiše da li je osetio loš miris, pa da bar nešto može da se nasluti.

„Samo je većina imala peckanje u grlu i na usnama, mučninu, bol u želucu i glavobolju“, kaže Marković.

Prvog dana, troje radnika u najlošijem stanju bilo je prevezeno kolima hitne pomoći u Niš, na odeljenje toksikologije, ali su i oni otpušteni, rekli su u Ministarstvu zdravlja za BBC.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari