Sergej

Neil Hall/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Drugi meč Srbije na Svetskom fudbalskom prvenstvu u Kataru doneo je mnogo uzbuđenja – „orlovi“ su najpre imali inicijativu i stvarali šanse, ali je Kamerun poveo, da bi u poslednjih nekoliko srpski tim napravio preokret.

Prvi gol na meču postigao je Žan Šarl Kasteljito u 28. minutu posle kornera i to u trenutku kada je Srbija imala inicijativu.

„Orlovi“ su prethodno već u prvih 15 minuta napravili dve velike šanse – Aleksandar Mitrović je prvo pogodio stativu, a potom i sa samo nekoliko metara šutirao pored gola.

A onda preokret – prvo je gol postigao Strahinja Pavlović u 45. minutu, da bi Sergej Milinković Savić u 48. doneo prednost.

Srbija je u prvom meču poražena od Brazila, a Kamerun od Švajcarske, zbog čega je za obe reprezentacije neophodan pozitivan rezultat za prolaz u nokaut fazu.

U odnosu na meč protiv Brazila utakmicu su počeli Filip Kostić i Nemanja Maksimović, a nema Filipa Mladenovića i Nemanje Gudelja.

„Mundijal je za Srbiju praktično počeo posle utakmice sa Brazilom, znamo da su Kamerun i Švajcarska ekipe koje će se boriti za to mesto koje vodi dalje sa nama“, izjavio je selektor Srbije Dragan Stojković pred meč sa Kamerunom.

„Orlovi“ u narednom meču igraju protiv Švajcarske u petak, a Kamerun protiv Brazila.

Srbija i Kamerun do sada su odigrali samo jedan meč i to prijateljski 2010. godine, u okviru priprema za Svetsko prvenstvo u Južnoj Africi.

Kamerun je do sada osam puta učestvovao na Mundijalima, najviše nego bilo koja druga afrička nacija i prva reprezentacija sa tog kontinenta u istoriji koja je prošla grupnu fazu.

To se dogodilo na Svetskom prvenstvu u Italiji 1990. godine.


Sastav Srbije

Vanja Milinković Savić – Pavlović, Veljković, Milenković – Kostić, Maksimović, Lukić, Živković – Tadić, Sergej Milinković Savić – Mitrović

Sastav Kameruna

Epasi – Fai, Kasteljito, N’Kulu, Tolo – Anguisa, Kunde, Hongl – Mbeumo, Čupo Moting, Ekambi


Kamerun

Reuters
Kamerun postiže gol

Prvo poluvreme – ukratko

Meč protiv Kameruna počeo je – strahom.

Pao je Aleksandar Mitrović već posle nekoliko sekundi igre i uhvatio se za nogu, a poznato je da je rovit došao na Mundijal, što je sigurno uplašilo veliki broj navijača Srbije.

Ipak, Mitrović je nastavio meč i veoma brzo zapretio.

Posle desetak minuta igre odlično je šutirao sa ivice peterca i pogodio stativu, da bi mu se potom posle jednog bilijara u šesnaestercu Kameruna lopta odbila pravo na nogu, ali iz velike blizine šutirao ponovo pored gola.

Kamerun je prvi put zaprtio u 18. minutu, kada je Kunde šutirao iskosa, ali je Milinković Savić dobro intervenisao.

Kostić

Reuters

Imala je Srbija kakvu-takvu kontrolu i inicijativu tokom većeg dela prvog poluvremena, ali je u 28. minutu usledio hladan tuš.

„Neukrotivi lavovi“ su od reprenzetativaca Srbije na poklon dobili korner, posle kog je jedan njihov igrač samo skrenuo loptu na drugu stativu, gde je bio Kasteleto, koji je zatresao mrežu sa dva metra.

Srbija je do kraja meča takođe imala blagu inicijativu, ali nije uspela da dođe do izjednačenja.

Kamerun je u 43. minutu mogao do još jednog gola, ali je Milinković Savić takođe odlično intervenisao.

A onda preokret – prvo Pavlović glavom, a onda i Milinković Savić donose Srbiji prednost.


Zanimljive činjenice

  • Srbija je izgubila obe prethodne utakmice na Svetskom prvenstvu od afričkih reprezentacija – od Obale Slonovače 2006. godine (2-3) i Gane 2010. godine (0-1)
  • Kamerun je izgubio poslednjih osam mečeva na Svetskom prvenstvu, a ti porazi su bili na četiri turnira (2002, 2010, 2014. i 2022.). Porazom od Srbije izjednačili bi najduži negativni rekord neke nacije na Svetskom prvenstvu, koji je Meksiko postigao između 1930. i 1958. godine (takođe devet uzastopnih poraza)
  • Kamerun je pobedio u samo jednom od 15 mečeva na Mundijalima protiv evropskih protivnika – to je bila pobeda od 2-1 nad Rumunijom 1990. Od tada su bez pobede u 12 utakmica (tri nerešeni, devet izgubljenih).

Istorijat

Te 2010. godine „orlovi“ su pobedili 4:3, a golove za Srbiju postigli su Miloš Krasić, Dejan Stanković, Nenad Milijaš i Marko Pantelić, koji su danas svi u penziji.

Strelac jednog gola za Kamerun tada je bio Čupo Moting, danas 33-godišnji fudbaler Bajerna iz Minhena, koji i danas predvodi napad „neukrotivih lavova“.

Dvadeset godina ranije, na Mundijalu u Italiji, predvođen slavnim Rože Milom, Kamerun je bio prvi u grupi sa Sovjetskim Savezom, Rumunijom i Argentinom.

Nezaustavljivo je Mila plesao po italijanskim stadionima i Kamerun odveo pravo do četvrtfinala, gde su ispali od Engleske.

Do iste faze tada je i stigla Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija (SFRJ), kojoj je to bio poslednji nastup na nekom takmičenju u tom obliku i pod tim imenom.

Jedan od predvodnika „plavih“ na tom turniru bio je aktuelni selektor Srbije Dragan Stojković i posebno se pamti njegova partija protiv Španije u osmini finala.

Jugoslaviju je u četvrtfinalu izbacila Argentina na penale.

Pročitajte i ove priče o Svetskom prvenstvu:


Click here to see the BBC interactive


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari