Potpisivanjem sporazuma o saradnji, OŠ „Jovan Popović“ na Karaburmi uključila se ovih dana u Unicefov projekat „Škola bez nasilja“. U narednih nekoliko meseci deca, nastavnici, roditelji i predstavnici lokalne zajednice zajednički će raditi na suzbijanju nasilja u ovoj ustanovi. Mališani će prisustvovati radionicama koje će voditi razredne starešine, a najmlađi đaci će nešto više o nasilju saznati gledajući crtane filmove.

Potpisivanjem sporazuma o saradnji, OŠ „Jovan Popović“ na Karaburmi uključila se ovih dana u Unicefov projekat „Škola bez nasilja“. U narednih nekoliko meseci deca, nastavnici, roditelji i predstavnici lokalne zajednice zajednički će raditi na suzbijanju nasilja u ovoj ustanovi. Mališani će prisustvovati radionicama koje će voditi razredne starešine, a najmlađi đaci će nešto više o nasilju saznati gledajući crtane filmove. Cilj projekta je povećanje bezbednosti škola i izgrađivanje specifične zaštitne mreže zahvaljujući kojoj će učenici znati kome da se jave ukoliko su izloženi nasilju.
Milica Milojević, psiholog u OŠ „Jovan Popović“, ističe da je u njihovoj školi, kao i u svakoj drugoj, dolazilo do sukoba među vršnjacima, ali srećom bez kobnih posledica. Prema njenim rečima, najčešći oblik nasilja je verbalni, koji se teže opaža i suzbija.
– Fizičko nasilje je vidljivije, pa se samim tim i lakše zapaža. Suptilniji oblici, kao što su vređanje i odbacivanje, takođe imaju veoma negativne posledice po odrastanje deteta – objašnjava Milojevićeva.
Ovaj program počinje istraživanjem iskustava i stavova učenika i nastavnika o nasilju, kao i obradom i predstavljanjem ovih rezultata, a nastavlja se obučavanjem prosvetara o upravljanju konfliktima, ulozi školskih pravila, nadoknadi štete… Posle toga, stručnjaci će raditi sa decom na prepoznavanju i otkrivanju nasilja, vršnjačkoj zaštiti „nasilnika“ i „žrtvi“ i u izgradnji uzajamnog poverenja.
Najnovija istraživanja Unicefa, sprovedena u 54 škole u Srbiji, pokazala su da je 44 odsto učenika bilo jednom, ili više puta izloženo nasilnom napadu vršnjaka. Čak 23 odsto učenika je izjavilo da su, u poslednja tri meseca, doživeli da ih nastavnik uvredi, ismeje, pa čak i udari.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari