EBITDA kao sredstvo ukidanja prava na besplatne akcije 1Foto: Instagram/buducnostsrbijeav

EBITDA se najčešće koristi za procenu stvarne operativne profitablinosti kompanije, ali se u praksi može upotrebiti i kao veoma efikasno sredstvo u raspravi sa novinarima. Upravo se toga pre neki dan setio predsednik Republike Srbije i to na sajmu vina, gde se najmanje očekivalo.

Novinarka puna samopouzdanja i vidno uznemirena što ima priliku da razgovara sa predsednikom države pokrenula je diskusiju oko NIS-a. Činilo se da diskusija ide u konstruktivnom pravcu i očekivanja da ćemo saznati nešto više o trenutno gorućoj temi rasla su iz sekunda u sekund.

Međutim, u jednom trenutku nastade mali nesporazum oko akcionarstva i predsednik se iznenada uznemiri. Dok su skoro svi važni ministri vireli iza njegovih leđa, svako na svoj način, usledilo je čuveno pitanje novinaru: Da li znate koliki je EBITDA NIS-a? Na sajmu nastade tišina, ministri se kao i uvek sakriše iza njega, a novinarka se nađe u čudu i postiđena što je zatečena u neznanju.

EBITDA kao sredstvo ukidanja prava na besplatne akcije 2
Foto: Privatna arhiva

Time joj je predsednik Srbije na indirektan način jasno stavio do znanja da nije imala pravo na pet besplatnih akcija NIS-a, pri čemu nije imao vremena da joj postavi i pitanje koliki je EBITDA Aerodroma.

Sve u svemu, stav predstavnika vlasti je jasan, a to je da sav državni i društveni kapital pripada samo državi, odnosno trenutnim vlastodršcima. S tim u vezi, važno je napomenuti da je skoro punih deset godina trebalo SNS regulatorima tržišta kapitala da uoče da se član 30. Zakona o pravu na besplatne akcije nalazi u koliziji sa Zakonom o privatizaciji.

Malo bolje upućeni znaju da je Zakonom o privatizaciji iz 2014. godine ukinuta mogućnost građanima, zaposlenima i bivšim zaposlenima u privrednim društvima sa većinskim učešćem državnog kapitala da dobiju akcije tog preduzeća kada bude došlo do njihove privatizacije.

Nasuprot tome, član 30. Zakona o pravu na besplatne akcije je upravo to predviđao pa je 2024. godine morao biti obrisan.

Autor je vanredni profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Kragujevcu

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari