Ekonomska kriza, Vučić i Berlinski zid

Ostavite komentar


  1. Před izbore ON je ,bez ikakvih konsultacija sa strukom ,delio “sakom i
    kapom”samo da bi namestio i “dobio” izbore.Obecavao,kule i gradove i sa
    dá,suocen sa istinom da sledi ,totalna propast,okrece curak i govori kako
    drzava nema neki cup,pun novaca.Ulica ,je Vucicu ta koja ce ti reci,sta ce
    se desíti sa tvojim “demokratskim” izborima i sta mi radnici mislimo o
    tebi,tvojoj bratije i mafiji sa kojom si se vezao,pupcanom vrpcom.Jos neki
    mesec i kraj,najbestijalnije i najruznije vlasti,ikad u Srbiji.

    1. Samo se ti nadaj druze! Ima nas na dtugoj strani. Mozes reci da sam bot, al nisam. Cemu ovolika ostrascenost i mrznja? 12 godina su nam krv pile tzv „demokrate“. Veruj mi, nikad vise.

      1. A pre toga preko 10 godina ovi isti što su sad ponovo na vlasti. Vidiš da ipak ne postoji „nikad više“.

  2. Nikeziću,pročitajte svoj tekst za 2-3 meseca , a i posle 10 dana i vedet ćete da ste ga napisali – ostrašćeno i nekorektno.
    Sve izjave A.V. i Malog ste „izokrenuli“ da Vam idu u prilog , a gledajući tačku po tačku – procene su bez osnova i podloge. Pisali ste ovo kao politički traktat , a ne kao analizu. Nažalost , nikada se nećete izvinuti jer to u Srbiji nije običaj.Vaša boljka je što Vas elementarni pokazatelji – brojke ne zanimaju . Odvojte vreme , proučite ih , po-razmislite i … divit i ‘artiju u ruke , al’ razborito i na tenane iznesite gledište ( po Vašem mišljenju … !!! ).

    1. Kada god vidim „izvinUti“, umesto „izviniti“, dalje ne moram ni da čitam. A ipak uvek pročitam, te se zabezeknem saznanjem dokle ljudi mogu da se spuste.

  3. „Za razliku od Srbije, u svetskoj ekonomiji se država vratila u privredu na velika vrata“

    Za pocetak bi molio da mi se objasni kad je to tacno, i kako, ova drzava izasla iz privrede, pa da bi uopste imala priliku da se u istu vrati.

    To sto se raznim zagovornicima socijalizma ne svidja nacin kako se ova drzava zadrzala u privredi ja mogu da razumem, ne svidja se ni meni, ali to nije razlog da to predstavljaju kao neki liberalizam ili sta ti ja znam.

  4. Prema mom skromnom misljenju OZBILJNE DRZAVE nemaju sta da ulazu u privredu, jer to je protivprirodni blud. Vec da sjasu s ledja proizvodjaca i manje zavlace ruku u njihove kase.
    Ozbiljne drzave uprkos obecanju s pocetka devedesetih do dana danasnjeg nisu izvrsile reformu birokratskog aparata i potrosnje, vec su nastavile da se zaduzuju i sve vise stampaju dolare i euro bez pokrica da bi finabsirali domace i medjunarodne birokrate.
    E sad je to magare zvano PRIVREDA pocelo da posrce i crkava i oni su resili da ga pomognu sa casom vode, da bi opet mogli da ga jasu. Zato i imamo na svakih 10 – 12 godina neke krize, hipotekarne, korona, ratove zbog energetskih kriza, u kojima se jednokratno otpisuju dugovi tih drzava koje sad pomazu privredu. Ali to nije resenje.
    Resenje je da se smanji broj medjunatodnih organizacija i otpusti najmanje 70 odsto cinovnika u njima. Da se reformisu svi drzavni aparati i smanji broj zaposlenih za 70 odsto, a potrosnja lisi “rupa u zakonima“,koje omogucuje politicarima bogacenje vece od onoga u privredi gde se profit zakonito stice.
    Takodje je tercijalni-usluzni sektor u ozbiljnim drzavama prevagnuo narusivsi ravnotezu. On se mora desetkovati u korist primarnog, realnog ili industrujskog, koji je namerno sakacen u poslednjih 20 godina. Ozbiljne drzave iz svih kriza mogu izaci samo napustanjem sveopste korupcije u koju su upali tamosnji nosioci vlasti. Inace pri ovakvom stanju doci se do Treceg svetskog sukoba.
    Sto se nase drzave tice ona nije OZBILJNA. U Srbiji treba na 24 sata ugasiti postojecu drzavu, kao sto je to ucinio Kralj Aleksandar Karadjordjevic 1928. I pokrenuti novu drzavu, sa desetkovanom birokratijom ne vecom od ukupno 7.000 cata, jer je buduce vreme sveopste digitalizacije.
    A drzavni sluzbenici da se zaposljavaju prema potrebama privrede i drustva, placaju po platnim razredima i bitno smanjenim sistematizovanim radnim mestima od sadasnjih 700.000 -800.000.
    Niko bre nece vise da radi, svi hoce da trabunjaju.
    Zato ne treba nikoga pomagati, vec pruziti mu regularnu priliku da radi i zaradi. Znaci osloboditi domace trziste od stranog monopola, pustiti banke da kreditiraju one koje procene da mogu da vrate pozajmljen novac i ne zahvatati od proizvodnje svim mogucim nametima i dozvoljenim i ne dozvoljenim. Vec standardnim porezima koje ne treba menjati kako se kom ministru nakrivi kapa, jer im nedostaje novac. Ako drzava nema pare neka otpusti nepotrebne cinovnike ili istrazi ko je nenamenski potrosio pare, a ne non- stop da otima od onih koji rade, da bi se davalo onima koji samo sede i trose mnogo vise od onih koji proizvode.
    Poklanjanje para nekome nista ne resava, jer cim potrosi taj ce ponovo traziti.
    Pozajmljivanje to je vec uredu. Ali, to treba da rade banke, fondovi i zainteresovani finasijeri.
    Zato ni prvi talas pomoci nije dao ocekivane rezultate, jer je gro tog novca pokraden a 100 i 300 evra je samo mrvica koja je data gradjanima i pojedinim firmama da bi se reklo ŠTA HOCETE I VI STE UZELI, PA ŠTA AKO SMO POKRALI.
    Takve drzave nisu ozbiljne i ulazu samo u lopove. Zato ih treba ugasiti i pokrenuti novu organizaciju drzave. Pa ako smo za intervenciju drzave u privredu budimo Srbija u kojoj je dominantan drzavni kapitalizam kao u Austriji. Batalimo improvizacije, radi busenja rupa u siru drzavne kase. Verujem da ima jos zivih profesora Ekonomskog fakulteta koji bi mogli da postave novi model privredne organizacije Srbije. Samo treba biti svestan i znati sta ti treba, a sta nikako ne treba.
    P.s. Samo bez cenzure

Ostavite komentar


Lični stavovi

Ne uvažavaju se individualne razlike među učenicima: O inkluziji u obrazovanju i položaj učenika sa smanjenim pristupom u obrazovnom sistemu 9

Ne uvažavaju se individualne razlike među učenicima: O inkluziji u obrazovanju i položaj učenika sa smanjenim pristupom u obrazovnom sistemu

Za 20 godina postojanja društva Licej, koje deluje u oblasti obrazovanja, kulture i zaštite životne sredine, promenilo se mnogo toga u našem društvu. Iako su za poslednjih deset godina sprovedene značajne reforme sistema obrazovanja i vaspitanja, najveći napredak postignut je u pogledu unapređenja pravnog okvira i otvaranja redovnog i obrazovanja u celini deci sa smanjenim pristupom.

Naslovna strana

Naslovna strana za 29. april 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Biljana Lukić, novinarka

Danas su profesionalne dnevne novine kojima može da se veruje.