U TV emisiji Problem Studija B, prof. Slobodan Marković, predsednik Komisije za tajne grobnice ubijenih posle 12. 09. 1944, konstatuje da njegova Komisija nema budžet, a povodom tvrdnji da su dva antifašistička pokreta u Srbiji izjednačena Zakonom iz 2004. godine, primećuje da za proteklih osam godina nijedan pripadnik JVUO nije ostvario boračku penziju.

Ovo je moguće jer SUBNOR bojkotuje zajedničku komisiju koja treba da razmatra zahteve pripadnika JVUO za priznanje boračkog staža, a Vlada Srbije ne menja podzakonski akt koji obesmišljava Zakon.

Kada je u pitanju koncepcija volonterskog rada bez nadoknade Komisije za tajne grobnice, jasno je da je ona formalno osnovana da ništa ne uradi. Uprkos tome, zahvaljujući logističkoj podršci Instituta za savremenu istoriju u Beogradu, čije prostorije Komisija koristi, kao i entuzijazmu sekretara, nekoliko studenata istorije i prijatelja Komisije iz cele Srbije, rezultati na arhivskom istraživanju su dobri, jer su otkriveni spiskovi OZNE za 37.000, u ogromnoj većini vansudski likvidiranih „neprijatelja naroda“ i locirano 200 masovnih grobnica. Nažalost, postoji i nekoliko gradova gde nisu pronađeni spiskovi streljanih na čelu sa Beogradom.

Činjenica da su od 200 lociranih masovnih grobnica za dve godine delimično otkopane dve (u Boljevcu i Kragujevcu) vraća nas na početak ovog teksta, tj. na nedostatak materijalnih sredstava za skeniranje lokacija i probne sonde koje su preduslov za prijavu višim sudovima koji su nadležni za ekshumaciju. Čak i tamo gde su otkriveni posmrtni ostaci žrtava, kao kod Vlasotinca, oni čekaju godinu i po dana da ih ekshumira Viši sud u Leskovcu.

Slobodan Đurić, Beograd

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari