Dužnost države je pružanje pomoći u izvršavanju konačnih odluka crkvenih organa u unutrašnjim stvarima crkava, ali i sprovođenje ustavnog principa odvojenosti crkava i verskih zajednica od države

Ljudska prava i slobode utvrđene Ustavom i obavezujućim međunarodnim propisima najviše su vrednosti demokratskog društva na kojima se temelji Republika Srbija i ne mogu biti podvrgnute bilo kakvim formalnim ili neformalnim ograničenjima, sem iz razloga propisanih Ustavom i na način utvrđen zakonom. Ustavom zagarantovana prava i slobode izražavanja, umetničkog stvaranja i širenja ideja, rada i preduzetništva, kao i ustavna zabrana cenzure u praksi znače da se knjige u Srbiji slobodno pišu i objavljuju. Osnovna ljudska prava i slobode dužni su da poštuju svi, a državni organi imaju i obavezu da ih štite i omogućavaju njihovo sprovođenje.

Istovremeno, u demokratskom društvu slobodnih građana i njihovih zajednica, uključujući i verske, prava svakoga ograničena su pravima drugih, što zahteva međusobnu toleranciju i poštovanje različitosti. Legitimno je pravo svakoga da od drugih traži tu toleranciju i poštovanje svoje različitosti. Kada, međutim, tražeći poštovanje svojih verskih uverenja, pojedinac ili grupa traži od drugih građana da oni odustanu ne samo od svojih uverenja, već i osnovnih sloboda i prava, tada odluka ovih drugih mora biti isključivo stvar savesti, a nikako straha. Država garantuje pravo svakoga da odluku u ovakvim stvarima donese slobodno.

Jasno je i da nijedan ishod ovog pojedinačnog slučaja, ako se ne izbegne da bilo koja verska ili druga grupa građana ima osećaj uvređenosti, neće biti do kraja društveno zadovoljavajući. Zaštitnik građana zato, sa punom odgovornošću javno i ljudski uverava sve građane islamske i drugih veroispovesti da objavljivanje i pisanje knjiga koje ne podstiču na versku mržnju, niti ugrožavaju druge Ustavom izričito nabrojane vrednosti, u demokratskom društvu nema za cilj vređanje bilo čijih verskih uverenjai istovremeno žali ako je osećaj uvređenosti ipak nastupio. Ovim ombudsman ni na koji način ne želi da prejudicira odluku izdavača o puštanju u prodaju knjige „Dragulj Medine“, jer je to, kako je već rečeno, stvar njegove volje čiju slobodu mu država mora garantovati.

U isto vreme, ombudsman podseća na značaj Ustavom utvrđene obaveze svih državnih organa da, u ime Republike Srbije, različitim merama u obrazovanju, kulturi i javnom obaveštavanju podstiču razumevanje, uvažavanje i poštovanje razlika koje postoje zbog posebnosti etničkog, kulturnog, jezičkog ili verskog identiteta njenih građana. Cilj koji se tim merama postiže toliko je značajan za multietničko i multikonfesionalno društvo kakvo je Srbija da ne samo državni organi, već i drugi društveni akteri, mediji, verske i druge organizacije kao i svaki građanin ponaosob, nikad ne bi trebalo da ga zanemari.Državni organi dužni su i da se zakonito i pravilno odrede i deluju u svim situacijama od značaja za ostvarivanje sloboda i prava građana, a posebno kada su različita prava, slobode i legitimna očekivanja naizgled suprostavljeni. Doslednost, kao element pravilnosti, ključna je za legitimnost delovanja i vodi razumevanju i prihvatanju pravnih i društvenih standarda. Dužnost države je, između ostalog, i pružanje pomoći u izvršavanju konačnih odluka crkvenih organa u unutrašnjim stvarima crkava, ali i sprovođenje ustavnog principa odvojenosti crkava i verskih zajednica od države. Ova pravila čuvaju kako svetovnu prirodu države, tako i autonomiju crkava i verskih zajednica. Zabrinjavajuća je činjenica da se nijedan od nadležnih organa izvršne vlasti nije do sada oglasio povodom slučaja knjige „Dragulj Medine“, iako je on ukazao na mnoštvo izazova sa kojima se naše demokratsko društvo susreće i izazvao, s pravom, veliku pažnju javnosti.

Zaštitnik građana će, zbog ovog ali i ranijih slučajeva koji su otvorili brojna pitanja o odnosu autonomnog crkvenog i opšteg, „građanskog“ prava, odnosno crkve i države, do kraja 2008. godine organizovati stručni skup kako bi se objektivno i svestrano analizirali dometi sadašnjih mehanizama za ostvarivanje verskih sloboda i prava i po potrebi predložila unapređenja. Ukoliko to bude neophodno, ombudsman će preduzeti i druge mere, uključujući i podnošenje posebnog izveštaja Narodnoj skupštini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari