Prilikom prisustvovanja inauguraciji predsednika Đorđa Ivanova u Skoplju, predsednik Tadić je, u kontekstu „povremenih nesporazuma“ dve zemlje, uz pitanje priznavanja „nezavisnosti Kosova“ pokrenuo i pitanje „nerešenih crkvenih odnosa“.

 Po onome što se može saznati, u Makedoniji postoji diskriminacija SPC; za žaljenje je što watchdog organizacije iz ove zemlje ne posvećuju tome više pažnje. U Srbiji ne postoji ozbiljna inicijativa za formiranje organizacione jedinice MPC; makedonski Nacionalni savet svojevremeno je preduzeo samo prve korake na ovom planu.

Tadić je pokrenuo pitanje „nerešenih crkvenih odnosa“. U nadležnosti predsednika Srbije ulazi predstavljanje zemlje u inostranstvu. Prema Zakonu o predsedniku Republike, Ustavom određene nadležnosti predsednika mogu se razraditi zakonom ili drugim propisom samo ako to Ustav izričito dopušta ili ako nalaže njihova priroda. Naime, (prema Ustavu i zakonu) Vlada (treba da) utvrđuje spoljnu politiku zemlje koju sprovodi Ministarstvo spoljnih poslova. Prema Zakonu o spoljnim poslovima ovo ministarstvo koordiniše spoljnopolitičke aktivnosti državnih organa, komunikacija sa predstavnicima drugih država odvija se preko Ministarstva, ono organizuje zvanične posete na državnom i diplomatskom nivou, priprema pravna mišljenja za predsednika Srbije itd. Prema Zakonu o ministarstvima, Ministarstvo vera obavlja poslove koji se odnose na saradnju države sa eparhijama SPC u inostranstvu i pomoć u očuvanju i razvoju duhovne, nacionalne i kulturne samobitnosti srpskog naroda izvan Srbije.

Tadić se upliće u poslove Vlade umesto da obavlja dužnosti predsednika Republike. Kada daje neispunjena obećanja predsedniku Baseskuu u vezi sa RPC ili kada pokreće pitanje odnosa SPC i MPC, predsednik Srbije izlazi van okvira svojih nadležnosti. S druge strane, on ne ispunjava ono što jeste u njegovoj nadležnosti: kada je 27. aprila 2006. proglasio Zakon o crkvama i verskim zajednicama, g. Tadić je poslao pisma predsedniku Vlade Koštunici i predsedniku Narodne skupštine Predragu Markoviću, naglašavajući da je neophodno da Skupština u najkraćem mogućem roku usvoji amandmane na ovaj zakon kako bi eliminisala njegove manjkavosti i učinila ga modernim evropskim pravnim aktom.

Od tada, predsednik Tadić o ovome ćuti. A izvestilac Ujedinjenih nacija Asma Džahangir ovih dana procenjuje da su verske slobode ključne za demokratizaciju Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari