„Čije stado, njina i livada“ – ovako je patrijarh Pavle za života, u jednom privatnom razgovoru, lakonski sagledao sudbinu Kosova u Srbiji. Šanse da država prihvati ovako realnu i mudru opservaciju pokojnog patrijarha skoro su nikakve. Kosovo je od Srbije sve dalje, a ko to ne vidi ne čini dobro ni svom narodu ni državi.

Kad sam početkom osamdesetih, nakon prvog boravka na Kosovu, pisao da će tadašnja „iredenta“, nakon što odrobija, verovatno postati jezgro vlasti novog Kosova, gledali su me kao neprijatelja. A desetak godina kasnije, kad sam prateći lament nad Gazimestanom i obilazeći šiptarske fisove (bratstva), pisao da je idealno rešenje podela na Kosovo i Metohiju, evoluirao sam u državnog neprijatelja. Treće i konačno gubljenje Kosova overeno je 1999. Od Srba su na tom prostoru ostali samo oni koji nemaju kud ili imaju neki interes. Time je obesmišljena i opcija bilo kakve podele teritorije. Sad mogu samo da konstatujem da se poslednjih 30 godina prema Kosovu umesto državne vodila nacionalna politika i da bi se, najzad, na taj propali nacionalni projekat trebala staviti tačka.

A kakve su mogućnosti bile na tapetu: Albance pobiti, proterati ili integrisati! Prve dve su neuspešno, i po Srbiju pogubno, probane (tri puta u novijoj istoriji), treća je virtuelno sprovedena u okviru Brozove Jugoslavije i danas bi bila neizvodljiva i besmislena. Jer, u praksi bi to bilo ovako – po 20 odsto Albanaca u Parlamentu, u diplomatiji, u javnom sektoru, penzionom fondu… I ko to da finansira?!

Kosovski Albanci su bili praktični i organizovani – problem su rešili spermom i dolarima! Nebitno što je za razliku od prvog ovo drugo imalo sumnjivo poreklo. Srbi, očito, nisu imali dovoljno ni jednog ni drugog. Ali po svetu se i dalje maše neprevodivim floskulama „duša Srbije“, „vekovna ognjišta“, „srpske svetinje“… Pri čemu je na svetske jezike, takođe, neprevodiv i pojam – „kurčenje“, valjda najgora srpska osobina. Svet bi lakše razumeo i prihvatio pojmove kao, recimo – ekonomska blokada, trgovinski embargo, sukcesija, državna imovina… Međutim, pregovaračke pozicije Srbije su toliko urušene, da na kraju epskih napora neće biti moguće naplatiti ništa od državnog vlasništva u Obiliću, Trepči, Glogovcu…

Kaže mlađani ministar Jeremić da „rešenje za Kosovo mora biti kompromisno, da odgovara i Beogradu i Prištini“?! Da li je on taj Hudini svetske diplomatije? A samo se od novca koji je potrošio za kerozin mogla platiti neka ozbiljna lobistička kuća u SAD. Ovako, logika da se Kosovo stalno nameće kao problem – nije rešila problem. Niti će.

Doduše, sve je imalo unutarpolitičke efekte. Opoziciji je izbijena iz usta dežurna tema, a proizvedena magla zaklonila je teme koje život znače. Srbija ima najniže prosečne plate u Evropi; ugledni američki magazin „Forin polisi“ označio je Srbiju kao najnestabilniju balkansku državu; najveća bonitetska kuća u svetu „Dan i Bredstrit“ i dalje Srbiju drži pri dnu lestvice država s rizičnim poslovanjem… Dakle, nastavimo li da se bavimo nemogućim – ostaćemo i bez mogućeg.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari