Bilčikove poruke 1

Ako je suditi po prvim izjavama Vladimira Bilčika, novog izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju, „naslednik“ Dejvida Mekalistera pomno će pratiti situaciju u našoj državi, uključujući sprovođenje reformi neophodnih za dobijanje „ulaznice“ u EU.

Kako je istakao u intervjuu za Danas, potrebno je uspostaviti „stabilan demokratski sistem“, što podrazumeva „praktičnu primenu principa vladavine prava i suštinskih sloboda“.

Bilčik, predstavnik Evropske narodne stranke, dominantne snage u briselskim institucijama, ne propušta priliku da izrazi podršku proširenju Unije. Ipak, ne želi da licitira mogućim rokovima. Takva obazrivost je logična, imajući u vidu višestruku krizu sa kojom se suočava EU – počev od Bregzita do migracija, kao i kristalno jasan stav Francuske da nema prijema novih članica dok se ne reše unutrašnji problemi dvadesetosmočlanog bloka.

Novoimenovani izvestilac podjednako je sveden u ocenama dijaloga vlasti i (dela) opozicije u Srbiji o unapređenju izbornih uslova, koji se od nedavno vodi uz posredovanje Evropskog parlamenta. Stoga, ne želi da otkrije da li će bivši evroposlanici, Knut Flekenštajn i Eduard Kukan, biti prisutni i na narednoj rundi sastanka u Narodnoj skupštini, niti da li će se on lično uključiti u pregovore, već samo napominje da su „verodostojni izbori imperativ“.

Bilček je novo lice „u klupama“ EP-a, ali je, ukazuju poznavaoci prilika, okupio tim koji dobro poznaje Zapadni Balkan, pa se očekuje da neće „gledati kroz prste“ srpskim vlastima, kako je to neretko činio Mekalister, koji je u protekle četiri godine postao izuzetno blizak zvaničnom Beogradu. Takođe, poručio je da će „posebnu pažnju“ obratiti na položaj novinara i slobodu medija, što zvuči ohrabrujuće. Prvi „veliki zadatak“ za Mekalisterovog naslednika biće objavljivanje godišnjeg izveštaja o napretku Srbije na evropskom putu.

Ti dokumenti su pravno neobavezujući, ali mogu dati „kliničku sliku“ izazova s kojim se suočavaju zemlje kandidati za pristupanje Uniji. Mada Bilčik, kao sastavljač, nije jedini odgovorni za navedeni dokument, već je potreban „blagoslov“ i Odbora za spoljne poslove i plenuma EP-a, on će dati osnovne smernice, odnosno odrediti „ton“.

Da li će budući izveštaj predstavljati ulepšanu verziju srpske stvarnosti, kao što je bio slučaj prethodnih godina, ostaje da se vidi. U međuvremenu, očekuje se prva zvanična poseta Srbiji novog izvestioca.

Da li će tom prilikom srpski zvaničnici pokazivati list Danas Bilčiku, dokazujući „slobodu kritičkog izveštavanja“, što su činili pred Mekalisterom, ostaje da se čuje iz diplomatskih izvora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari