Najnovije pojeftinjenje lekova za oko pet odsto koje je Vlada usvojila, izazvalo je različite reakcije u javnosti. S jedne strane, ministarstva zdravlja i trgovine, koja su i uputila zahtev za sniženje cena medikamenata, tvrde da je odluka doneta „nakon analize referentnih cena u Italiji, Hrvatskoj i Sloveniji i aktuelnog kursa dinara prema evru“.

 Više para, kažu, ostaće u zdravstvenoj kasi koju su više nego što je planirano ispraznili dosad izdati lekovi na recept. Da bi se koliko-toliko situacija popravila najavljeno je i povećanje participacije od oktobra, a na nižim cenama medikamenata Fond će do kraja godine uštedeti oko milijardu dinara.

Proizvođači su (ponovo) nezadovoljni. Cene domaćih lekova i dalje su daleko ispod „inodomicilnih“ cena u referentnim zemljama. Nezadovoljstvo je samo produbljeno novim potezom Vlade, a upozorava se i na moguće dalekosežne posledice – obustavljanje proizvodnje zbog nerentabilnosti i eventualni interventni uvoz stranih medikamenata po ko zna kakvim cenama.

Domaćim proizvođačima „trn u oku“ je i liberalizacija domaćeg tržišta, koje sve više zapljuskuje talas uvoznih inovativnih, ali i generičkih lekova. Oni upozoravaju da je učešće domaćih lekova opalo za više od 30 odsto u poređenju sa prethodnim godinama i sada iznosi manje od 50 odsto tržišta u Srbiji.

Bilo kako bilo, Građanin Prosečni neće imati preterane koristi ako požuri da kupi lek koji je pet odsto jeftiniji, jer ga veoma brzo očekuju druga, manje prijatna, iznenađenja. Već od oktobra više novca će davati za participaciju, a ukoliko se upozorenja domaćih fabrika lekova ostvare, možda će se vratiti i nestašice koje smo gotovo zaboravili.

Samo da ne bude po onoj narodnoj „Ko ne plati na mostu, platiće na ćupriji“. Jer, naskuplji je onaj lek koga nema u apoteci.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari