Da li će posle 11 godina međunarodne vojne i civilne uprave na Kosovu i Metohiji, koja je 2008. prerasla u samoproglašenu kosovsku državu, monaštvo Eparhije raško–prizrenske (ERP) morati da se samoorganizuje da bi čuvalo svoje manastire? Da li su novi manastirski zidovi, bodljikava žica, dežurstva oko manastira pravi odgovor na sve bezbednosne probleme na KiM?


U NATO tvrde da je bezbednosna situacija dovoljno dobra da bi Kfor prepustio Kosovskoj policijskoj službi čuvanje osam srpskih manastira, koji su u „novoj kosovskoj stvarnosti“ opstali uglavom zahvaljujući stranom vojnom prisustvu. Odluka je doneta početkom jula pošto je 17. marta, na šestu godišnjicu martovskog pogroma nad kosovskim Srbima, KPS preuzela brigu o Gazimestanu. Prvi na listi „bezbednosnog transfera“ je manastir Gračanica. Nalazi se u istoimenom srpskom mestu, što je pojedine državne zvaničnike u Beogradu, kao i lokalne srpske funkcionere iz kosovskog sistema navelo da zaključe da nema razloga za paničenje. Drama će, tvrde neki od njih, početi tek kad KPS preuzme srpske manastire koji žive u potpunom albanskom okruženju.

U ime SPC oglasio se samo vikar ERP episkop lipljanski Teodosije, koji je poručio da je za Crkvu KPS neprihvatljiv. Iako su patrole KPS i pre nego što je „slučaj“ Gračanica dospeo u medije počele danonoćno da nadgledaju ovaj manastir, Kfor je prekjuče definitivnu primopredaju odložio za kraj avgusta, kada se očekuje i smena na čelu njegove komande. Do tada, KPS će se obučavati za novi „manastirski“ posao, a pripreme će nadgledati i Euleks, u čiju neutralnu misiju na KiM veruje još samo državni vrh Srbije.

Da li je dvadesetak dana dovoljno da se NATO, čiji je komandant južnog krila juče posetio KiM, ubedi da za srpske manastire KPS nije dobra varijanta, iako već čuva srpske crkve u Prizrenu? NATO se nikad nije rukovodio željama i interesima Srba s KiM. Zvanični Beograd, koncentrisan na diplomatske aktivnosti pred 65. zasedanje Generalne skupštine UN, nije preterano glasan, čak ni u domaćim medijima. Iako je već nekoliko godina stav crkvenog vrha da „KiM nije stvar samo jednog čoveka“, do sada se nisu oglasili ni „crkvena vlada“, ni Saborski odbor za KiM, mada su na zvaničnom sajtu SPC objavljena sva saopštenja i protesti vladike Teodosija. Ipak, život na KiM često je ravan čudu, što u ovom slučaju podrazumeva intervenciju direktno „odozgo“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari