„Da je Vuk Karadžić išao na referendum o pravopisu, mi danas ne bismo imali moderno pismo. I zato o strateški važnim pitanjima ne možemo da odlučujemo u atmosferi opšte hajke ispunjene emocijama.“ Ova izjava „puna razumevanja“ za aktuelne društvene prilike, koju je tokom vikenda dao ministar odbrane Dragan Šutanovac, jasno ukazuje na „taktiziranje“ vladajuće stranke, s obzirom na raspoloženje javnog mnjenja.

 Na prvi pogled kontradiktorni stavovi koji se mogu čuti iz Demokratske stranke povodom članstva Srbije u NATO, u stvari su pokušaj uspostavljanja ravnoteže o temi koja će neizostavno doći na red kako evropske integracije budu napredovale. Ali, kao i kod većine značajnih tema, problem je u brzini dolaska na dnevni red. Problem je i u tome, kao što ministar odbrane i sam kaže, u činjenici da se vrednosni sistem gradi, a ne zatiče, da bi se onda prema njemu upravljale odluke vezane za budućnost građana.

Vrednosni sistem SPS koji je krajem devedesetih navukao NATO bombe na Srbiju, izvesno je sjajan materijal za građenje politike izolacije za kojom pribegavaju stranke dvojice Vojislava – Koštunice i Šešelja. Socijalisti, pak, deset godina posle, imaju drugačiji zadatak u okviru vladajuće koalicije. Njihov navodno proevropski kurs nije dolazio u vidljivu i problematičnu kontradikciju kada je bilo reči o mnogim pitanjima koja predstavljaju značajne korake u procesu evropskih integracija i zbližavanja sa takozvanim NATO zemljama. Čini se da njihov stav u vezi sa članstvom u NATO i ne bi bio toliko problematičan, koliko su problematične reforme koje je neophodno pre toga izvršiti. A, kako sled stvari nalaže, zašlo bi se u tom procesu u mnoge sfere, a korupcija je neizbežna oblast koja se ispostavi kao problem u svakom, pa i onim, naizgled, potpuno nepovezanim.

U poslednje dve godine, iz vladajuće koalicije se mogu, s jedne strane, čuti kategorična odbijanja da se o ulasku Srbije u NATO u ovom trenutku uopšte razgovara jer „to nije tema“, dok se s druge, povremeno i dozirano mogu nazreti ukazivanja na sve dobrobiti koje bi Srbija imala na raspolaganju ukoliko bi se odlučila da stupi u Alijansu.

Ministar Šutanovac je ocenio da je „neprirodno da se Srbija izoluje u bilo kojem smislu – bezbednosnom, političkom ili ekonomskom“. Dodajmo samo da su sva ta tri smisla blisko povezana i da napredovanje znači uspostavljanje što jače kontrole izvršne vlasti, odnosno mehanizma koji će sprečavati kršenje javnog interesa. Sve to pod uslovom, naravno, da u društvu bude uspostavljen takav vrednosni sistem u kojem neće biti rasprave oko opšteg interesa jer će on biti neposredno jasan i blizak svima.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari