Skupština Vojvodine usvojila je u subotu uveče dvotrećinskom većinom izmene 11 članova Statuta Pokrajine, usvojenog još 14. oktobra prošle godine. Predlog statuta usaglašen je s Predlogom zakona o nadležnostima Vojvodine i uskoro će se konačno naći na dnevnom redu Skupštine Srbije. Pošto su unutar vladajuće koalicije prevladane nesuglasice oko „vojvođanskog pitanja“, može se očekivati da će biti obezbeđen neophodan broj glasova za stavljanje tačke na temu koja je više od godinu dana podizala političku temperaturu ne samo u Vojvodini.


Demokratska stranka prihvatila je sve zahteve socijalista, ali nastoji da ostavi utisak kako je sačuvala suštinu. Poslanici Lige socijaldemokrata Vojvodine napustili su sednicu pošto su ponovno glasanje o Statutu smatrali vrstom uvredljivog popravnog ispita. Protivnici autonomije Vojvodine – radikali, naprednjaci i Demokratska stranka Srbije – ponavljaju tvrdnje o stvaranju države u državi.

U subotu u novosadskoj Banovini nije bilo oduševljenja i patetike. Nema ih ni u vojvođanskoj javnosti, pomalo umornoj od mnogomesečnih rasprava. I pristalice i protivnici Statuta znaju da Vojvodina njime dobija manje nego što je imala kao autonomna pokrajina u sastavu bivše SFR Jugoslavije. Isto tako znaju da u sadašnjim okolnostima nije mogla ni zahtevati ni dobiti više. Ne pominjući prošlost, predsednik vojvođanske vlade Bojan Pajtić podseća tek toliko da će Pokrajina na osnovu Statuta imati manje nadležnosti nego što imaju mnoge regije u Evropi. Doduše, nije prošao stav da je Vojvodina sastavni deo jedinstvenog kulturnog, civilizacijskog, ekonomskog i geografskog prostora Srednje Evrope. Prihvaćeno je samo opredeljenje da je ona – region koji neguje evropske vrednosti.

Demokratskoj stranci je usvajanje Statuta, makar i okrnjenog izmenama, bilo neophodno radi popravljanja rejtinga u Vojvodini. Ona ističe da je Pokrajina, pored sadašnjih 216, dobila još 153 nadležnosti. Socijalistima je toliko bilo stalo da ispolje zabrinutost za državu da su se izborili čak i za brisanje odredbe po kojoj je Novi Sad glavni grad Vojvodine. Usvojeno je bezbolnije, odnosno „manje separatističko“ rešenje: glavni grad preimenovan je u glavni administrativni centar. Ispravljen je i član koji je predviđao da odluke Skupštine Vojvodine iz oblasti koje su u njenoj nadležnosti imaju snagu zakona. Umesto međunarodnih ugovora, Pokrajina može da potpisuje međuregionalne sporazume.

Sve u svemu, teško bi se moglo govoriti o separatizmu i udaru na državno jedinstvo o kojem govori opozicija. Iznuđene „pravno-tehničke“ ispravke Statuta odraz su trenutnog odnosa snaga ne toliko u Novom Sadu koliko u Beogradu. Srbija nije ništa izgubila. Vojvodina kao njen deo (u subotu je dopisano: neodvojivi) dobija priliku da funkcioniše po važećem Ustavu Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari