Čitanje novina kao obavezan nastavni predmet 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Kako je to izgledalo kada su nemački đaci već u osnovnoj školi morali da čitaju novine.

Čitanje novina kao obavezan nastavni predmet 2Otkako postoji žurnalistika, ona je, bez sumnje, bila moćna i sa pravom je nazvana „sedmom silom“.

Današnji čitaoci su jako razmaženi i traže od novina uvek nešto novo, sasvim originalno, senzacionalno i uzbudljivo.

Ima i onih koji oduzimaju od svojih usta samo da bi mogli da čitaju svoje omiljene novine, piše list Pravda pre 80 godina.

Međutim, nekada ranije nije bilo tako kao što je danas.

Bilo je vremena, kada je u pruskim školama čitanje novina bilo obavezno jedan čas nedeljno. U pruskim školama je već sredinom 18. veka uveden obavezni nastavni predmet – čitanje novina.

Tadašnja dnevna štampa, međutim, najmanje se bavila političkim pitanjima i događajima. Ti listovi su bili ispunjeni raznim zanimljivim vestima iz celog sveta i drugim stručnim člancima.

Strogo je bilo zabranjeno da se u školi čitaju vesti i članci političkog obeležja.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Čitanje novina kao obavezan nastavni predmet 3List Vreme pisao je tada o šestogodišnjem dečaku, koji je bio visok 160 centimetara.

Veliku senzaciju izazvao je u Mostaru šestogodišnji Ljubomir iz sela Zobidola.

Dečak je pravi fenomen kome u medicini nema ravnog. Iako je star svega šest godina, Ljubomir je težak 65 kilograma.

On je visok 160 centimetara, a obim grudi mu je 76. Po svom razvitku on liči na mladića od 25 godina.

Govori grubim glasom, na pitanja odgovara tečno i logično. Ljubomir je vrlo snažan, može da ponese teret od preko 50 kilograma.

Njegova majka Jevrosima rekla je za list Vreme da je Ljubomir rođen 1934. godine, kad joj je bilo 15 godina. Novorođenče je bilo veoma krupno i snažno.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari