Crkva u kojoj je pisano Miroslavljevo jevanđelje korišćena kao džamija 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Crkva Svetog Petra i Pavla u Bijelom Polju, jedna od najlepših srednjovekovnih verskih objekata, imala je tešku sudbinu.

Sa nje je više od sedam decenija mujezin zvao vernike muslimanske veroispovesti na molitvu

Bila je džamija sve do 1918. kada je ponovo pretvorena u crkvu, piše list Vreme na današnji dan pre 80 godina.Crkva u kojoj je pisano Miroslavljevo jevanđelje korišćena kao džamija 2

Ovu crkvu podigao je zahumski knez Stefan Miroslav, a stilski se razlikovala od svih dotadašnjih zadužbina Nemanjića.

Turci su više puta rušili i palili crkvu, kube su pretvorili u minare, a umesto zvona odjekivao je glas mujezina.

Nakon Turaka, crkva je pala u ruke Austrougara, sve dok 1918. godine redovni sud nije dosudio da se Miroslavljeva zadužbina  vrati pravoslavnoj crkvi.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Vreme takođe piše i da Berlin odbija Ruzveltov apel za mir, tvrdeći da je ovaj gest inspirisan željom za treći uspeh na predsednički izborima.

Crkva u kojoj je pisano Miroslavljevo jevanđelje korišćena kao džamija 3Ipak predsednik Sjedinjenih Američkih Država uputio je Hitleru još jedan apel za mir.

U ovom izdanju objavljen je i zahtev Hitlera koji za Rajh traži autoput kroz Koridor, a zuzvrat Poljskoj nudi garancije granica za 10 godina, dok Engleskoj nudi Pakt o nenapadanju za narednih 25 godina.

Istog dana, 27. avgusta 1939. godine, list Pravda piše o obrazovanju vlade Cvetković-Maček na Bledu.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari