Đorđević podelio dvojke 1Foto: FoNet/Kabinet ministra za rad

Zbog presinga i diskriminacije, nekolicina zaposlenih u Ministarstvu za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja najavila je da će se obratiti Vladinoj kadrovskoj komisiji, a najmanje dve tužbe već su stigle i na Upravni sud, saznaje Danas.

Glavni razlog za to su niske ocene kvaliteta rada koje je ministar Zoran Đorđević lično podelio u više sektora, a najgore je prošla oblast za brigu o porodici i socijalnu zaštitu, koja je dobila dvojku.

Apsurdno je to što su tako traljave ocene podeljene nakon nove sistematizacije koja je urađena na osnovu nalaza firme „Hermes training research center“, kojoj je ministarstvo prošle godine platilo 4,5 miliona dinara za jednomesečni rad u kome su utvrđivali psihološki profil i kompetencije zaposlenih. NJihov nalaz inicirao je da se upravo u sektoru za brigu o porodici i socijalnu zaštitu spoje tri odeljenja, smanji broj službenika i dovedu novi „kadrovi“ sa statusom koordinatora.

Iskusnim radnicima tako je podeljen daleko veći broj predmeta, pa neki od njih pokušavaju da se izbore i sa 6.000 slučajeva. Isti ljudi koji su u ranijem krugu vrednovanja imali visoke ocene sada neće moći da napreduju u službi, a uprkos većem obimu posla suočavaju se i sa nižom platom.

U Ministarstvu za Danas tvrde da „neprestano rade na unapređenju položaja radnika i uslova u kojima rade“. Podsećaju da se prava radnika nalaze upravo u tom resoru i da i sami primenjuju primere dobre prakse.

Kažu i da „efekti sistematizacije daju dobre rezultate mada se pravi efekti ne mogu videti kratkoročno“, ali su sigurni „da će dugoročno dati dobre rezultate, što i svi parametri danas pokazuju“. Ipak, ne daju konkretan odgovor na pitanje našeg lista kako je moguće da su nakon nove sistematizacije radnici koji su ranije imali dobre ocene sada u nivou jedva prelazne dvojke.

„Ocenjivanje državnih službenika regulisano je uredbom o vrednovanju radne uspešnosti. S obzirom da je zadovoljstvo odnosno nezadovoljstvo stvar subjektivnog osećaja, nismo u mogućnosti da polemišemo na tu temu“, objašnjavaju u Ministarstvu.

Đorđević podelio dvojke 2

Navode i da nedovoljan broj zaposlenih „predstavlja recidiv prošlosti, lošeg odnosa prema socijalnoj zaštiti u periodu do 2012, što je danas samo loša prošlost i nadamo se da ćemo uspeti da se izborimo sa tim“, navodi se u odgovoru Ministarstva na pitanje koliko stručnih radnika nedostaje u centrima za socijalni rad.

Nema objašnjenja zašto u poslednjih osam godina stanje nije popravljeno. Tvrde i da problem nedostatka osoblja ustanove rešavaju „uspešnom organizacijom, zalaganjem zaposlenih“ i da uspevaju da ostvare poslovne planove kako građani to ne bi osetili.

Međutim, pohvale koje Ministarstvo daje samo sebi ne dele građani i institucije. Nedavno je u ocenjivanju ministar Đorđević od građana i sam dobio „mršavu“ dvojku, a poverenica za ravnopravnost je u prošlogodišnjem izveštaju Skupštini Srbije navela ozbiljne probleme upravo u toj oblasti.

Sindikati: Nedovoljan broj radnika

„Povereniku za ravnopravnost su se tokom 2018. obratili sindikati socijalne zaštite ukazujući na nedovoljan broj radnika, dalje slabljenje kapaciteta centara za socijalni rad, kao i nemogućnost unapređenja njihovog rada prvenstveno zbog primene Zakona o maksimalnom broju zaposlenih u javnom sektoru. Prema analizama i istraživanjima, ovaj problem pogađa i druge nadležne organe. Jačanjem kvantitativnih i kvalitativnih kapaciteta centara za socijalni rad omogućilo bi se kvalitetno mapiranje potreba, blagovremeno aktiviranje svih oblika podrške ugroženim građanima ali i unapređenje podrške i pomoći onima koji su u riziku od nasilja ili su pretrpeli neki vid nasilja. Takođe, potrebno je obezbediti sprovođenje obuka za sve relevantne aktere koji su nadležni za prevenciju nasilja i postupanje u slučaju nasilja“, navodi se i izveštaju poverenice.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari