Do željene škole i fakulteta uz proveru znanja 1Foto: FoNet/ Kostadin Kamenov

Učenici u Srbiji od juče su počeli da prate nastavu na daljinu putem kanala RTS 3 i platforme RTS Planeta, a prema rečima ministra prosvete Mladena Šarčevića, ovakav način učenja neće uticati na održavanje male mature, prijemnih ispita za upis u srednje škole i održavanje prijemnih ispita na visokoškolskim ustanovama.

Prema najavi ministra, prijemni za upis na fakultete i ispitni rokovi će biti pomereni, ali još nema zvanične potvrde da li će i prijemni ispiti u specijalizovanim srednjim školama takođe biti održani kasnije, s obzirom da su planirani za sredinu maja.

– Mala matura će biti u nekom obliku, videćemo u kom. Zavisi od trajanja situacije. Ako kažemo da male mature neće biti, svi će prestati da uče – rekao je juče ministar Šarčević.

Iako se ovih dana pravi paralela sa 1999. godinom, kada se zbog bombardovanja nije išlo u školu od marta do kraja školske godine, a prijemnih ispita za srednje škole i fakultete nije bilo, ministar objašnjava da je reč o potpuno drugačijim okolnostima. Podseća da 1999. nije bilo tehničkih uslova da se organizuje nastava na daljinu i dodaje da će, ukoliko se situacija s korona virusom stabilizuje posle uskršnjih praznika, biti organizovana nadoknada časova.

Dugogodišnji direktor Matematičke gimnazije u Beogradu Srđan Ognjanović kaže za Danas da je čak i za vreme bombardovanja postojao prijemni ispit za upis u tu školu.

– Mi smo spremili zadatke i slučajno se pogodilo da se prijemni održi dva dana po potpisivanju Kumanovskog sporazuma, jer je kalendarom tako bilo predviđeno. Tako da je sve ispalo regularno i to nam je bila jedna od boljih generacija, jer su se deca ozbiljno spremala tri meseca i čak više radila matematiku nego inače. Okolnosti su sada drugačije. Nezgodno je što je termin održavanja prijemnog za upis u Matematičku gimnaziju i matematička odeljenja sredinom maja, ali ako će se verovatno sve pomeriti, nema razloga da se i prijemni ne pomeri za jun. U krajnjem slučaju može da se organizuje i u avgustu – ističe Ognjanović.

On podržava stav Ministarstva da završni ispit treba da se održi, jer će, između ostalog, to naterati učenike da uče i da se spremaju. Smatra da bi bilo dobro da se na kanalu RTS 3, na kome se emituje nastava na daljinu, ubace i sadržaji koji bi služili za pripremu đaka za malu maturu. Što se tiče prijemnih ispita, Ognjanović napominje da bi upis u Matematičku gimnaziju samo na osnovu uspeha iz osnovne škole bio besmislen.

– Nema smisla da se ne upiše neko ko je sjajan matematičar, a ima, recimo, četvorku iz geografije, a da se upiše učenik koji je imao sve petice i poklonjenu peticu iz matematike – poručuje Ognjanović.

I Miodrag Popović, profesor i nekadašnji dekan Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, kaže za Danas da održavanje prijemnih ispita ima smisla i da učenici u trenutnim okolnostima imaju dovoljno vremena da se pripreme. On takođe smatra da kalendar održavanja prijemnih ispita može da se pomeri i napominje da gradivo koje se propituje na tom ispitu najčešće obuhvata ono što se uči u drugom polugodištu četvrtog razreda srednje škole. Popović iznosi i iskustva ETF-a iz vremena bombardovanja:

– Pošto su prijemni bili ukinuti, mi smo studente upisali na osnovu uspeha iz srednje škole. Ta generacija je statistički gledano bila najgora u istoriji Fakulteta, a dobar deo njih je završio u grupi večitih studenata kojima se stalno produžava rok za diplomiranje. Selekcija je potrebna. Ako bismo studente upisivali samo na osnovu uspeha iz srednje škole, odlučivalo bi se na osnovu jedne stotinke ko bi bio primljen, a razlika u znanju bi bila ogromna – navodi Popović neke od razloga zbog kojih održavanje prijemnih ispita ima smisla.

Kontrola

Neki mediji preneli su izjavu ministra prosvete da će se na osnovu dužine trajanja vanrednog stanja, proceniti da li će prijemni biti pomereni ili će se raditi onlajn. Međutim, Srđan Ognjanović i Miodrag Popović kažu da je nemoguće da se prijemni rade na ovaj način i pitaju – ko bi to kontrolisao. Ognjanović navodi primer brojnih svetskih univerziteta koji održavaju onlajn nastavu i ukazuje da studenti rade od kuće, ali dolaze na univerzitet da polažu ispite.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari