Gde i kako prijaviti slučajeve trgovine ljudima? 1Foto: Pixabay/Nicolagiordano

Žrtve trgovine ljudima u vreme pandemije korona virusa nisu u prilici da preduzmu sve neophodne mere zaštite od ove opasne pošasti, jer život provode zaključane u mračnim i vlažnim podrumima i skrovištima.

Mnogi od njih već boluju od raznih bolesti, a lekarska nega, zdrava hrana i lekovi za njih su nedostupan luksuz. Kako im je sloboda kretanja ograničena, verovatno i ne znaju da je svet trenutno stao i da su napori većine država usmereni ka suzbijanju širenja pandemije.

„One jedu, spavaju i žive u skučenim prostorijama, bez mogućnosti da vode računa o ličnoj higijeni. Nemaju grejanje, vodu ni struju, a u jednom skrovištu, na samo nekoliko kvadratnih metara smešteno je više njih. To znači da veoma lako jedni drugima prenose zaraze, a aktuelan virus najpoznatiji je po brzoj transmisiji“, navodi se u saopštenju Fondacije Unitas, organizacije koja se bavi borbom protiv trgovine ljudima.

Iako preko medija pratimo broj žrtava svetske epidemije, ukoliko neko u lancu trgovine strada baš od ovog virusa, mi to nikada nećemo ni saznati, dodaje se.

Organizacija ohrabruje sve ljude da, ukoliko sumnjaju da se neko u njihovoj okolini nalazi u eksploatisanom odnosu ili ropskim uslovima, se jave na sledeće kontakt telefone i prijavite ovu nelegalnu, okrutnu aktivnost.   

Srbija – SOS Telefon +381 11 785 0000

Evropski broj za nestalu decu +116 000

SAD +1 888 373 7888

Kriminalci godišnje zarade 150 milijardi dolara

Procene Međunarodne organizacije rada su da kriminalci godišnje od trgovine ljudima zarade ukupno 150 milijardi dolara, koji su trenutno pod znakom pitanja zbog ubrzanog širenja COVID-19. Njihove žrtve primorane su na život na margini i težak prisilni rad u surovim uslovima, bez mogućnosti privremenog odsustva.

Važno je istaći da su ove grupe posebno podložne zarazi, jer su uglavnom već narušenog zdravstvenog stanja – obolele od side, ili drugih polno prenosivih bolesti koje nisu na vreme lečene, te su ostavile trajne posledice po njihovo zdravlje.

Kardiovaskularni i respiratorni problemi prisutni su kod velikog broja žrtava eksploatacije, kao i tuberkuloza i hepatitis. Upravo ovi hronični bolesnici su prema navodima Svetske zdravstvene organizacije najviše ugroženi ukoliko se zaraze korona virusom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari