Inicijativa građana za vraćanje Cetinjskog manastira Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi 1Foto: Mitropolija Crnogorsko Primorska

Predsednica cetinjske Skupštine Dejana Dizdar zakazala je sednicu za 14. septembar, a u dnevni red uvrštena je i inicijativa građana za vraćanje Cetinjskog manastira Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi, preneo je Sputnjik.

Potpisnici inicijative navode da je „vlasnik manastira prestonica Cetinje“ i ističu „da su svetinju čije vraćanje CPC traže gradile generacije Cetinjana i Crnogoraca, među kojima i preci ili deo predaka potpisnika inicijative“.

Tvrdnju da je manastir vlasništvo Cetinja nedavno je pravnim argumentima osporio koordinator Pravnog saveta Mitropolije crnogorsko-primorske Igor Balaban.

„Svojinu nad Cetinjskim manastirom uvek je imala i danas ima Mitropolija crnogorsko-primorska, a svako pozivanje na navodno vlasništvo Cetinja nad tom svetinjom je pokušaj prevare građana“, kazao je Balaban.

On je objasnio da je u novije vreme, po prvoj evidenciji katastra za katastarsku opštinu Cetinje iz 1958. godine, manastir bio upisan na Dobro Pravoslavne crkve – Cetinjska Mitropolija, a na osnovu detaljnog premera i formiranjem katastra nepokretnosti 1976. godine upisuje se na Manastir Sv. Petra, kako se vodi i danas na osnovu rešenja Komisije za izlaganje i utvrđivanje stvarnih prava na nepokretnostima iz 1996. godine.

„Do zabune koja je nastala poslednjih petnaestak godina da neki pomisle da je Cetinjski manastir u svojini prestonice došlo je zbog rešenja Uprave za nekretnine Crne Gore, područne jedinice Cetinje, iz novembra 2005. godine da se na celokupnom gradsko-građevinskom zemljištu u KO Cetinje upiše državna svojina prestonice, sa pravom korišćenja postojećih i stvarnih titulara svojine“, precizirao je balaban.

Prema njegovim rečima, svojina prestonice je upisana na sve nepokretnosti, uključujući privatne, a svi stvarni vlasnici, ne samo manastir, jednim su potezom, bez vođenja posebnih postupaka, postali samo korisnici sopstvene imovine.

Balaban je istakao da je u međuvremenu Ustavni sud Crne Gore odredbe Zakona o građevinskom zemljištu, na osnovu kojih je takav upis izvršen, proglasio neustavnim i stavio ih van snage.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari