Kreacije inspirisane motivima pirotskog ćilima 1

Najnovije kreacije odeće, torbi i šešira sa motivima pirotskog ćilima, novinarka RTS-a iz Pirota Silvana Tošić prezentovala je sinoć u prepunom holu Kluba Vojske na modnoj reviji koja i ovoga puta nikoga nije ostavila ravnodušnim.

Manekeni su bili uspešni učenici pirotskih srednjih škola koji su blistali u njenim kreacijama. Tošićeva se kreiranjem odeće bavi već tri godine. Revija je ispraćena odličnim reakcijama publike a nastupio je i Instrumental trio, bend iz Pirota.

– Naziv ovogodišnje revije je bio “Sofra”. Sofra znači okupljanje, okupljanje oko stola, okupljanje porodice, nacije, grada, okupljanje oko jedne ideje. Moja ideja je da se šare pirotskog ćilima sačuvaju od zaborava- kaže Tošićeva.

Ona podseća da su na prvoj reviji pre tri godine manekenke bile njene koleginice novinarke lokalnih medija a na drugoj uspešni Piroćanci koji prezentuju Pirot u mnogim oblastima, poput uspešnih muzičara, sportista, ugostitelja…

– Ove godine sam odlučila da to budu uspešni mladi ljudi srednjoškolci koji su na brojnim takmičenjima prezentovali naš grad i oni su naš ponos. Na reviji su posetioci mogli da vide kreacije od etno stila ka glamuru. Reč je o kolekciji pirotskih torbi, haljina, tunika, košulja, šešira, džinsa na pirotski način.- kaže Tošičeva.

Manekeni nisu krili zadovoljstvo što su deo ove revije. Uspešni učenik pirotske Gimnazije na mnogim takmičenjima Aleksa Stefanović kaže da je rado prihvatio ulogu manekena.

– Potrudićemo se da budemo i uspešni manekeni i na pravi način prezentujemo njenu kolekciju. Veoma mi se dopadaju modeli iz njene kolekcije- kaže Stefanović.

Učenica četvrtog razreda pirotske Gimnazije Sanja Janković kaže da joj je velika čast i zadovoljstvo da budem deo Pirotskog leta.

– Njeni modeli mi se jako svidjaju jer su to sve unikati sa motivima nezaboravnih šara pirotskog ćilima. Rado bih ove modele nosila jer je to sve deo naše bogate tradicije- kaže ona.

Glumica pirotskog Pozorišta Aleksandra Stojanović je prošle godine bila maneken na njenoj reviji.

– Podžavam njenu ideju da na ovakav način promoviše pirotski ćilim kreacijama odeće, torbi i drugih predmeta. Ovo je zaista predivna ideja i nadam se da će naići na veću podršku. Mislim da ovo što ona radi može da bude ekonomski isplativo- kaže Stojanovićeva.

Istoričarka umetnosti i direktorka Galerije “Čedomir Krstić“ Radmila Vlatković kaže da je više puta do sada govorila da upravo šara pirotskog ćilima nastavlja svoju priču i život kroz savremeni dizajn.

– Silvana je krenula jednim putem koji je, čini mi se, dosta opravdan. Pirotski ćilim kao šara i kolorit, nastavlja priču u odevnim predmetima. To je radila u prethodne dve godine a sada je krenula i sa nekim dopunama radeći torbe i šešire. Sve je to primenjena umetnost. Ćilim je ne samo etnološki i zanatski proizvod, već je i deo primenjene umetnosti zbog šara, simbolike i kolorita. Sve se to vidi na ovim proizvodima. Ovo je pravi put za budućnost ćilima u ekonomskom smislu.Ćilim nas je proslavio svuda u svetu- kaže Vlatkovićeva.

Tošićeva: Čuvam šare ćilima od zaborava

– Primena pirotskih šara na odeći, torbama, šeširima i drugim upotrebnim predmetima su upravo način da to pokušam da sačuvam šare ćilima. Ponosna sam na kolekciju mojih torbi, koju sam nazvala “pirotska torba”. Ovo je rezime mog trogodišnjeg rada i mislim da sam dosta napredovala. U svojim kreacijama sam se ovoga pouta igrala i kontinentima i šarama i materijalima. Otkrila sam da je džins fenomenalan materijal za čuvene šare pirotskog ćilima- kaže Tošićeva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari