Misteriozni dvorac iz Doline smrti 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

U Dolini smrti koja se proteže na rubu kamene pustinje duž granica države Arizona stoji jedan, naizgled, srednjovekovni dvorac, piše list Vreme na današnji dan pre 80 godina.

Dvorac gospodina Skota ograđen je bedemom i jarcima iza kojih se, kako se priča, čuva veliki broj topova i mitraljeza.

Zapravo niko zasigurno ne može da tvrdi čega u dvorcu ima, jer gospodin Skot nikoga ne pušta iza svojih zidina.

Jedino njegove sluge, Indijanci, mogu da uđu u dvorac, ali ni oni nemaju pristup svim prostorijama.Misteriozni dvorac iz Doline smrti 2

Kako Indijanci tvrde, dvorac ima i svoju muzičku dvoranu u kojoj su smeštene velike orgulje i dva klavira. U toj prostoriji Skot nedeljom održava službu božiju pred svojom poslugom.

Najzanimljivije je to što ga nikad niko nije video da dolazi ili odlazi, pa se pretpostavlja da se Skot služi podzemnim hodnicima i prolazima.

Pretpostavlja se da je Skot izuzetno bogat i da se tako skriva da ga ne bi progonili zbog novca.

Priča se da je na mestu gde je sagradio svoj 300 miliona dolara vredan dvorac pronašao zlato, te da zato ovo mesto čuva u tajnosti, piše Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Misteriozni dvorac iz Doline smrti 3U izdanju lista Pravda za 30. avgust 1939. godine, na naslovnoj strani se pisalo i razgovoru Hitlera i britanskog ambasadora koji je trajao više od 90 minta.

Pravda takođe prenosi da su Holandija, Belgija i Švajcarska izvršile pripremu za slučaj rata.

U politčkoj rubrici ovog izdanja najavljena je i ratifikacija nedavno potpisanog Pakta o nenapadnju između Nemačke i Rusije.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari