Nova vrsta razumevanja Beograda i Vašingtona 1Foto: FoNet/ Vlada Srbije

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić nije u potpunosti u pravu kada tvrdi da „Kosovo više nije čedo Amerike“.

To ocenjuju za Danas stručnjaci za politiku, uglavnom napominjući da je došlo do izvesnog „ublažavanja“ stava američke administracije, predvođene predsednikom Donaldom Trampom o mogućem načinu za rešavanje kosovskog pitanja, ali da to ne treba shvatiti kao nagoveštaj „velikog zaokreta“ u „kursu“ SAD. U tom kontekstu, naši sagovornici ističu da Sjedinjene Države, ni u kojem slučaju, neće povući odluku o priznanju Kosova.

Igor Novaković, član Saveta za inkluzivno upravljanje, konstatuje za Danas da je više reč o „novoj vrsti razumevanja Beograda sa Trampovom administracijom oko pitanja Kosova“. Upitan da li to „novo razumevanje“ može da dovede do bilo kakve promene u korist Beograda u vezi sa pregovorima o Kosovu, Novaković navodi: „Ulazimo u domen spekulacija, ali je očigledno da postoji određeni momenat kod američke strane koji pokazuje da bi podržala dogovor Beograda i Prištine, međutim, taj dogovor mora da bude jasan, nedvosmislen, i prihvaćen od strane stanovništva na obe strane.“

Borko Stefanović, bivši šef Beograda u pregovorima s Prištinom i aktuelni lider Levice Srbije, kaže da situacija „svakako nije ista kao 2008. godine, ali tome nije doprinela ova Vlada Srbije, već promena u samom Vašingtonu sve većom devalvacijom Klintonove administracije“.

– To, takođe, ne znači da će Vašington promeniti svoj stav prema nezavisnosti KiM jer bi time doveli u pitanje sopstvenu pogrešnu odluku, kao i sve aktivnosti od 1998. godine. SAD uviđaju da se problem KiM ne rešava nezavisnošću i da to nema uticaja na kriminal, korupciju i loš životni standard tamo, kao i da ratne vođe na Kosovu sad deluju kao stara, nepotrebna odeća koja sve više smeta Americi, smatra Stefanović.

Politikolog Boban Stojanović za Danas konstatuje da „nemamo apsolutno nikakve naznake“ da „Kosovo više nije čedo Amerike“.

– Američka politika prema Kosovu i dalje nije zvanično promenjena, ne vidim da je došlo do ozbiljnih promena, posebnu u smislu da, na primer, SAD podržavaju teritorijalnu celovitost Srbije, poručuje Stojanović, koji potvrdno odgovara na naše pitanje smatra li da je Vašington i dalje ključni saveznik Prištine.

Ćutnja o „prekidu kontakata“

Kosovske vlasti nisu, za sada, ni potvrdile ni demantovale navode lista Koha ditore da su SAD prekinule kontakte s ministrom Kosovskih bezbednosnih snaga Rustemom Berišom i njegovim zamenikom Agimom Čekuom. Prema pisanju prištinskog lista, saradnja je obustavljena zbog afere u vezi s preuveličavanjem i falsifikovanjem broja pripadnika bivše Oslobodilačke vojske Kosova, i to nakon objavljivanja optužnice u slučaju veterana OVK. Istovremeno, objavljeno je da delegacija tog ministarstva, koju predvode zamenik ministra Burim Ramadani i komandant Kosovskih bezbednosnih snaga Rahman Ram, boravi u poseti američkom Senatu i Stejt departmentu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari