Dan kopnene vojske, dan roda pešadije i dan Centra za obuku kopnene vojske, obeležava se 16 novembra. Ovaj datum uzet je kao dan, u sećanje na početak kolunarske bitke 16. novembra 1914. godine u Prvom svetskom ratu.

Na konferenciji za medije, najavljujući obeležavanje dana Centra za obuku kopnene vojske, komndant garnizona Požarevac, pukovnik Vinko Markovski, je između ostalog izjavio:

– U Centru za obuku kopnene vojske u Požarevcu, između dva praznika je urađeno puno, obučeno je preko tri hiljade vojnika na služenju vojnog roka i oko 350 podoficira na raznim kursevima, Centar za obuku kopnene vosjke, njegova osnovna misija i zadatak je obuka vojnika pešadije, artiljerije, oklopnih jedinica i inžinjerije. Obučeno je i oko 300 profesionalnih vojnika, a novina je da bi neko mogao da bude profesionalni vojnik, mora da dobije sertifikat, da je osposobljen za obevljanje profesionalne službe. Centar je sve to uspešno uradio, izveo je preko 350 bojevih gađanja, bez ikakvih vanrednih događaja, po čemu je centar poznat širom ne samo Vojske Srbije, već i dalje. Ne postoji jedninica na ovim prostorima, koja za tako kratko vreme izvede toliki broj gađanja uspešno i mi se ponosimo sa time.

Prošlog meseca, oktobarskim nagradama nagrađen je i Garnizon Požarevac i pukovnik Vinko Markovski, kao njegov komandant. Pukovnik Markovski kaže da je ovo priznanje izuzetno značajno za ovaj veliki granizon, koji godišnje obuči i kroz grad provede od tri do pet hiljade vojnika, kao i za njega lično.

Proslava dana izostala je zbog proglašenih dana žalosti zbog smrti srpskog patrijarha. Kolubarska bitka je najznačajnija bitka između vojske Kraljevine Srbije i Austro-Ugarske u Prvom svetskom ratu. Vođena je u novembru i decembru 1914. godine na frontu od preko 200 km. Okončana je uspešnom protivofanzivom koju su izvele snage Prve armije pod komandom generala Živojina Mišića, protiv brojnije i bolje opremljene austrougarske vojske, u trenutku kada je ceo svet očekivao vesti o kapitulaciji Kraljevine Srbije. Taktika pregrupisavanja i udara koju je izveo Živojin Mišić danas se izučava na vojnim školama širom sveta.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari