Ostojić: Ne mogu se današnje vakcine porediti sa onima iz prošlosti 1Foto: FoNet/BK

Kako broj zaraženih u opštoj populaciji raste, tako se povećava i broj obolele dece. U KBC „Dragiša Mišović“ juče pre podne bilo ih je smešteno sedmoro.

Dr Olivera Ostojić, načelnica Dečije klinike u KBC „Dragiša Mišović“, kaže za Danas da su sva deca dobro i da nijedno od njih nije bilo ugroženo.

– Radi se od deci koja su prethodnih pet-šest dana imala povišenu temperaturu, nakon čega su testirana i utvrđeno je da su pozitivni. Imaju respiratorne ali ne i druge simptome – kaže dr Ostojić.

Ona veruje da će se broj obolele dece i dalje povećavati ali ne dramatično bez obzira na početak školske godine.

Upitana o vakcinaciji dece starije od 12 godina, za koje je u Srbiji odobrena Fajzer-Biontek vakcina, sagovornica Danasa ističe da je stav pedijatara da su vakcine bezbedne, efikasne i da nema mesta strahu od vakcinacija.

– Mi znamo da je imunizacija snažno oružje protiv mnogih bolesti i to je i sada slučaj. Deca koja imaju hronična oboljenja, i kod kojih bi stoga kovid mogao da bude posebno opasan, svakako bi trebalo da prime vakcinu. Mi znamo da deca nisu uglavnom ozbiljno obolevala, ali znamo i da deca mogu biti prenosioci virusa. Međutim, kada govorimo o zaštiti dece, veoma je važno naglasiti da vakcinu prevashodno treba da prime roditelji, prosvetni radnici, zaposleni u vrtićima – navodi dr Ostojić.

Sagovornica Danasa napominje da u vakcinaciji dece važnu ulogu igraju pedijatri kojima roditelji veruju.

– Oni čija su deca primila vakcinu to su učinili iz različitih razloga, zbog odlaska u kampove, u škole u inostranstvu, zato što u porodici postoje članovi koji imaju bolesti koje ih čine posebno ugroženim ili zato što sama deca imaju oboljenja koja ih svrstavaju u rizičnu kategoriju – kaže načelnica Dečije klinike.

Odgovarajući na pitanje šta je najčešća zabrinutost roditelja u pogledu vakcinacije dece protiv kovida, dr Ostojić kaže da je to stav da „vakcine nisu dovoljno ispitane“.

– Moj odgovor na to je da ovo nisu vakcine iz prošlog veka za koje je bilo potrebno nekoliko godina da se ispitaju. Ovde se radi o modernoj tehnologiji u kojoj su učestvovali naučnici iz celog sveta zbog čega je i nastanak vakcine bio mnogo brži. Mi ne možemo ove današnje vakcine da poredimo sa nekim ranijim jer je sad sve brže, efikasnije i bezbednije – zaključuje dr Ostojić.

Deca sa astmom nisu bila ugrožena

Dr Olivera Ostojić, koja je pulmolog, objašnjava i da je za nju i njene kolege bilo posebno iznenađenje što deca obolela od astme nisu bila posebno pogođena ovom pandemijom.

– Mi smo očekivali teže kliničke slike, ali to nije bio slučaj. Moguće je da su ih spasile maske, koje su ih zaštitile i od alergena i virusnih infekcija –  napominje sagovornica Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari