Prosvetari protestuju 31. avgusta 1(arhiva)Foto: FoNet / Nenad Đorđević

Članovi Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije najavili su da će protestovati 31. avgusta ispred Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, koje odbija da ih pozove na razgovor i dostavi im podatke o platnim razredima.

Predsednica Unije Jasna Janković najavila je na današnjoj konferenciji za novinare niz aktivnosti do 31. decembra, kojima će prosvetni radnici iskazati neslaganje sa rešenjima iz Zakona o zaposlenima u javnim službama. Sindikalci pitaju ko će i po kojim kriterijumima odlučivati na koji način će se prelaziti iz jedne u drugu platnu grupu, napominjući da se oštro protive da to bude nadležnost direktora škola.

Vladimir Adžić, šef resora za finansije u Uniji, izneo je podatak da je Srbija po prosečnoj zaradi u obrazovanju za 2017. godinu na začelju, ne samo među državama u regionu već i šire. Prosvetni radnici u našoj zemlji su lane u proseku primali 438 evra, dok je prosečna zarada u Crnoj Gori 454 evra, u BiH 465, Hrtavskoj 780, a Sloveniji 1.050 evra. U zemljama Evropske unije prosečna plata u obrazovanju je bila 1.600 evra. Adžić je rekao da je po novoj metodologiji obračuna, plata zaposlenih u obrazovanju u proseku 51.000 dinara, te da oni primaju drastično manje novca od drugih delatnosti. On je pozvao Ministarstvo prosvete da nastavnicima koji su ispunili fond časova vrati oduzete dnevnice. Reč je o prosvetnim radnicima koji su štrajkovali 28. septembra i kojima je zbog potpune obustave nastave oduzeto između 2.000 i 2.500 dinara. Adžić procenjuje da je reč o 4.000 nastavnika, kojima je država uzela ukupno oko osam miliona dinara.

Rukovodstvo Unije kaže da je ministar prosvete Mladen Šarčević uvredio prosvetne radnike, kada je najavljujući strožu kontrolu na završnom ispitu rekao da “ne veruje profesorima” i da “njihova vaspitna uloga ne bi smela da podrazumeva da varaju, lažu i kradu”. Na pitanje Danasa da li bi reagovali da je ministar apostrofirao samo neke nastavnike, jer izveštaji o kontroli sprovođenja završnog ispita ukazuju da je bilo neregularnosti, među kojima i prepravljanja testova i dopisivanja bodova, Vladimir Adžić kaže da se Unija zalaže za pojedinačnu odgovornost. Iz tog sindikata pitaju šta je Ministarstvo prosvete uradilo u prethodnih godinu dana i zašto nije smenjen nijedan direktor iz škola u kojima su uočene nepravilnosti.

– Odgovornost za sprovođenje završnog ispita je na direktorima škola, a oni koji ga ne organizuju na zakonit način bi morali da budu smenjeni, kao i direktori koji su prekršili zakon i nisu hteli da prime tehnološke viškove – rekao je Adžić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari