Specijalni tužilac Slobodan Radovanović saopštio je juče da su, na osnovu činjenica iz predmeta tužilaštva, vođe zemunskog klana Dušan Spasojević, Mile Luković i drugi, bez zakonskog osnova pušteni iz pritvora 2001. Kako se ističe u saopštenju, to je urađeno uz saglasnost, obavezno uputstvo ili predlog tadašnjeg zamenika četvrtog opštinskog tužioca Mioljuba Vitorovića, okružnog tužioca Radeta Terzića i četvrtog tužioca Biljane Radovanović.

Specijalni tužilac Slobodan Radovanović saopštio je juče da su, na osnovu činjenica iz predmeta tužilaštva, vođe zemunskog klana Dušan Spasojević, Mile Luković i drugi, bez zakonskog osnova pušteni iz pritvora 2001. Kako se ističe u saopštenju, to je urađeno uz saglasnost, obavezno uputstvo ili predlog tadašnjeg zamenika četvrtog opštinskog tužioca Mioljuba Vitorovića, okružnog tužioca Radeta Terzića i četvrtog tužioca Biljane Radovanović.
– Sve se mora ispitati, sve što je prethodilo atentatu, a to znači da moramo da se vratimo u vreme kada su vođe zemunskog klana i ceo klan bili uhapšeni, a zatim pušteni na slobodu – piše u Radovanovićevom saopštenju. Prema spisima u koje je specijalni tužilac izvršio uvid, puštanje vođa zemunskog klana i samog klana vršeno je u tri faze. Prva, u septembru 2001, kada je pušten Dušan Spasojević, a za šta je saglasnost dao zamenik četvrtog opštinskog tužioca Mioljub Vitorović, iako je znao da se pred Okružnim sudom protiv njega vodi postupak za iznudu. Druga faza je oktobar 2001, kada je pušten Mile Luković, za šta je obavezno uputstvo izdao okružni tužilac Rade Terzić. Treća faza je decembar 2001, kada su pušteni ostali pripadnici zemunskog klana po predlogu Vitorovića i Radovanovićeve. Specijalni tužilac tvrdi da su postojali svi zakonski razlozi da vođe i pripadnici klana ostanu u pritvoru, odnosno nisu postojali zakonski razlozi za njihovo puštanje na slobodu.

Popović tuži Mladenovića

Beograd – Bivši šef vladinog Biroa za komunikacije Vladimir Beba Popovića najavio je juče da će portparola DSS Andreju Mladenovića tužiti za klevetu, zbog izjave u kojoj ga dovodi u vezu sa puštanjem članova zemunskog klana iz zatvora 2001.

– Andreja Mladenović, na silu, bez ikakvog povoda pokušava da mi imputira izvršenje ovog krivičnog dela, iako niko do današnjeg dana mene nije spomenuo povodom slučaja puštanja (Dušana) Spasojevića i (Mileta) Lukovića iz zatvora – navodi Popović u izjavi koja je dostavljena agenciji Beta. Mladenović je izjavio da je ključno pitanje koja je bila uloga Ljubiše Buhe Čumeta, Čedomira Jovanovića i Vladimira Popovića u organizaciji puštanja surčinskog klana iz zatvora.

– To su tačne činjenice, sadržane u predmetu i tužilaštvo želi da to iznese kako ne bi više bilo spekulacija u javnosti. Sada sve to treba temeljno ispitati i utvrditi uzroke kako je moguće da se ti ljudi nađu na slobodi i kasnije učine napad na državu, izvršivši atentat na premijera – navodi Radovanović. Specijalni tužilac ističe i da je formirao predmet sa oznakom „Pozadina atentata na Zorana Đinđića“ i da na njemu već radi radna grupa pri MUP Srbije, po nalozima specijalnog tužioca. On dodaje da je predmet proglašen službenom tajnom, ali da se „zbog velikog interesa javnosti“ iznose detalji u vezi sa puštanjem iz pritvora vođa i pripadnika zemunskog klana krajem 2001.

DANILOVIĆ: Koštunica treba da objasni podršku JSO

Izjava specijalnog tužioca Slobodana Radovanovića o formiranju predmeta „Pozadina atentata na Zorana Đinđića“ je jednostrana i predstavlja zamagljivanje suštine, ocenio je advokat porodice Đinđić Rajko Danilović. U pisanoj izjavi Danilovića, navodi se da je suština ispitati kako je došlo do pobune JSO i da je neophodno da „premijer Vojislav Koštunica pred sudom objasni svoju podršku ‘crvenim beretkama’ u vreme pobune, da li je imao obaveštajne podatke, gde je prava službena beleška sa nezakonitog sastanka u noći predaje Legije i šta je Legiji obećano te noći“.

– Potrebno je ispitati koje su stranke, pojedinci, grupe i centri moći stajali iza te pobune i podsticali da otcepljeni deo MUP sruši Vladu Zorana Đinđića koja je rezultirala ubistvom premijera – navodi se u izjavi Danilovića. Dodaje se da je potrebno ispitati i ulogu svih obaveštajnih službi koje su u to vreme funkcionisale na teritoriji Srbije i Savezne Republike Jugoslavije.

Vođe i pripadnici zemunskog klana Dušan Spasojević, Mile Luković, Miloš i Aleksandar Simović, kao i Vladimir Milosavljević izručeni su krajem aprila 2001. iz Francuske Srbiji, a mediji su tada preneli da su osumnjičeni za otmicu predsednika kompanije „Delta holding“ Miodraga Miškovića, 9. aprila. Postupak protiv njih je pokrenut zbog posedovanja falsifikovanih pasoša. U javnosti se protekle nedelje razvila polemika u vezi s tim ko je odgovoran za puštanje iz pritvora vođa zemunskog klana. Bivši zamenik tužioca u Četvrtom optinskom tužilaštvu Mioljub Vitorović tvrdio je da je to urađeno po nalogu tadašnjeg okružnog tužioca Radeta Terzića, dok je Terzić tvrdio da je to uradilo Vanraspravno veće Četvrtog opštinskog suda.
Predsednik Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović izjavio je juče da ga „raduje“ što je specijalni tužilac pokrenuo istragu o političkoj pozadini atentata na Đinđića. On je tokom akcije omladine LDP „Stop političkoj mafiji“, kazao da će ta stranka učiniti sve kako bi se došlo do potpune istine koja nije mogla biti otkrivena zbog, kako je rekao, opstrukcije koju je vršila vlada Vojislava Koštunice tokom suđenja ubicama Đinđića.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari