Dveri u ovom trenutku podjednako privlače razočarane birače i vladajućih i opozicionih stranaka. Naša iskustva s terena govore da ćemo biti najveće političko iznenađenje na izborima 6. maja. Ne sumnjamo da ćemo preći cenzus, pitanje je samo koliko smo iznad njega. Bićemo izborni bum – ocenjuje u razgovoru za Danas Boško Obradović, menadžer Pokreta Dveri i poslanički kandidat na listi „Dveri – Za život Srbije“.


Da li je to preambiciozno za prvo učešće na izborima?

– To deluje veoma ambiciozno za mlad politički pokret, ali pokazuje njegovu snagu, jer je za svaki od šest izbornih nivoa potrebno dobiti podršku građana za kandidovanje. Za nas je to velika pobeda, ako se ima u vidu da su praktično svi mehanizmi u medijima i izbornom zakonodavstvu osmišljeni tako da ograničavaju pojavljivanje nekog novog na političkoj sceni, na kojoj već 22 godine gledamo zacementiranu političku elitu. Istovremeno, najvažnije očekivanje većine građana Srbije je da glasaju za nekog novog i drugačijeg od postojeće političke ponude. Dveri su glas svih nezadovoljnih i onih u čije ime danas ne govori nijedna politika, bilo u vlasti ili u opoziciji, a to su praktično svi građani Srbije. Zato se zalažemo se da se na Đurđevdan u paketu smene i vlast i opozicija.

Šta su prioriteti Dveri?

– Zalažemo se za vladu nacionalnog jedinstva i spasa, čiji je prvi zadatak da zaustavi propast Srbije, koja se suočava s teritorijalnim, privrednim i socijalnim raspadom. Naša politika predviđa mere socijalne pravde – donošenje zakona o ispitivanju porekla imovine svih političara i tajkuna od 1989. do danas, reviziju pljačkaške privatizacije, uvođenje dodatnog oporezivanje svih stranih banaka u Srbiji, ulaganje u sve što je domaće i onemogućavanje privatizacije u većinskom vlasništvu stranaca nad strateškim prirodnim i privrednim resursima. Kada se u budžet vrati ono što su oteli političari, tajkuni, stranke, banke i loša privatizacija, iz tih sredstava ulagaće se u stvaranje domaće razvojne banke i podršku domaćem bankarstvu, bez kog nema ulaganja u domaću privredu. Kroz podršku dijaspore, iz fonda za održiv razvoj dodatno bi se pojačao i neprofitni deo socijalne politike i profitni deo ulaganja u domaću proizvodnju. Smatramo da je srpska dijaspora možda i poslednja velika organizovana snaga ovog naroda koja raspolaže kapitalom, znanjima, iskustvima i kontaktima širom sveta, koju do sada niko na pravi način nije pozvao da se vrati u Srbiju.

Zbog čega se Dveri nisu registrovale kao politička stranka? Mnogi se pitaju ko stoji iza vas i da li idete na izbore da biste uzeli deo birača DSS, SNS i SRS?

– Nismo i nećemo se registrovati kao politička stranka upravo da bismo ukazali na svu pogubnost stranačkog organizovanja. Dveri su htele da pokažu i dokažu na ovim izborima da je moguće baviti se politikom mimo postojećih stranaka, koje drže monopol nad političkim životom. Samo pitanje da li Dveri nekom oduzimaju glasove svedoči o stranačkim monopolima. Niko ne može da uzme glas onome ko je birače razočarao i prevario.

Ako prođete cenzus, da li postoji politička opcija koju biste podržali ili koalicija u koju biste ušli?

– Dveri neće ući u postizbornu saradnju sa strankama postojećeg režima. Za saradnju posle izbora postoji nekoliko preduslova – donošenje zakona o ispitivanju porekla imovine svih političara i tajkuna i dogovor o osnovnim tačkama novog nacionalnog programa. Dveri sebe vide u budućoj vladi samo ako mogu da naprave dogovor da je potreban prekid pregovora sa EU, da su Rusija i zemlje BRIKS strateški partneri kojima Srbija treba da se okrene, da je porodica na prvom mestu, kao i saglasnost o zaustavljanju separatizama na KiM, u Raškoj oblasti i Vojvodini.

Da li su Dveri profilisale svoju političku poziciju i pre raspisivanja izbora zahtevima za ujedinjenje nacionalne opozicije i zabranu LDP?

– Taj potez iniciran je stanjem na KiM. Ako je Kosovo tema oko koje se lomi državnost Srbije, onda je prirodno ujedinjenje svih nacionalnih opcija, rušenje režima koji je doveo do takve situacije i posledice za one koji iz srpske skupštine podržavaju Tačijev režim i njegovu kvazidržavu. Dveri su izbornu kampanju počele na KiM i za sada smo među vrlo retkim političarima koji su tamo otišli. Režim će odluku da nema lokalnih izbora na KiM čuvati za kraj i provući je na medijski neprimetan način.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari